Inicjatywa Równościowa przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy zaprasza na Płocki Maraton Pisania Listów
Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka inicjowana przez Amnesty International. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.
W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!
TEMATYKA EVENTU
- Eukacja w zakresie praw człowieka
KIEDY?
- SOBOTA 10 XII, godz. 12:00 - 20:00
- NIEDZIELA 11 XII, godz. 10:00 - 14:00
GDZIE?
- PŁOCK, ul. Królewiecka 11 lok. 8 (I pietro)
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
- To bardzo proste. Wejdź w LINK REJESTRACJI i wskaż zakres godzinowy, w jakim chcesz pisać z nami listy. Jeśli posiadasz więcej czasu i chcesz zostać dłużej, wówczas zarejestruj się w kilku przedziałach czasowych.
- Czemu w taki sposób? Dysponujemy lokalem, który pomieści maksymalnie 14 osób. Abyśmy mogli zadbać o nasz wspólny komfort i bezpieczeństwo udział w evencie poprzedź wskazaniem dni i godzin, w jakich zamierzasz do nas dołączyć. Jeśli jest ono wolne po prostu je zarezerwuj. W każdym momencie masz dostęp do swojej rezerwacji i możesz dokonać w niej zmian.
DORZUĆ NA ZNACZKI i CIACHA
POZNAJ BOHATERÓW i BOHATERKI TEGOROCZNEGO MARATONU PISANIA LISTÓW
Rosja: Aleksandra Skoczylenko
Aleksandra Skoczylenko rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia. Żądaj jej uwolnienia.
Hongkong: Chow Hang-tung
Chow Hang-tung, młoda prawniczka z Hongkongu działająca na rzecz praw człowieka, została uwięziona za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.
Maroko: Nasser Zefzafi
Obrońca praw człowieka Nasser Zefzafi odsiaduje wyrok 20 lat więzienia za pokojowy udział w protestach. Był torturowany, poniżany i traktowany w nieludzki sposób. Jest przetrzymywany w niehumanitarnych warunkach, jego stan zdrowia stale się pogarsza.
Iran: Vahid Afkari
Uwolnij Vahida Afkariego, który razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.
Bangladesz: Shahnewaz Chowdhury
Shanewaza Chowdhury’ego niepokoiło, jak zbudowana w okolicy nowa elektrownia węglowa wpłynie na środowisko i jak odbije się to na jego wsi. Swoimi obawami podzielił się na Facebooku. Teraz grożą mu za to lata więzienia.
Kuba: Luis Manuel Otero Alcántara
W lipcu 2021 roku kubański artysta Luis Manuel Otero Alcántara zamieścił w Internecie nagranie, w którym zapowiedział, że weźmie udział w proteście w swoim rodzinnym mieście – Hawanie. Zanim dotarł na demonstrację, został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Żądaj od władz Kuby, by uwolniły Luisa Manuela.
Francja: Zineb Redouane
80-letnia Zineb zmarła po tym, jak policjant wystrzelił jej w twarz granatem z gazem łzawiącym. Zamykała okno, gdy pod jej domem odbywała się demonstracja. Zginęła przez niedopuszczalne, bezprawne użycie broni podczas zgromadzenia.
Paragwaj: Yren Rotela i Mariana Sepúlveda
Yren i Mariana, dwie transpłciowe kobiety z Paragwaju, chcą korzystać z takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Chcą, aby ich tożsamość została prawnie uznana. Nie godzą się na mówienie im, kim mają być.
Zimbabwe: Joanah Mamombe, Cecillia Chimbiri i Netsai Marova
Przyjaciółki Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri zostały uprowadzone po prowadzeniu antyrządowego protestu w Zimbabwe. Były bite, poniżane i napastowane seksualnie. Za pokojowe działania grozi im więzienie.
Kamerun: Dorgelesse Nguessan
Dorgelesse Nguessan, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodziny i kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.
--------------
Źródło: Amnesty International Polska
Lokum: Siedziba Stowarzyszenia KOMPAS