Inicjatywa Równościowa przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy zaprasza na  Płocki Maraton Pisania Listów

w4r 2022 generic banner 1 facebook

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka inicjowana przez Amnesty International. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

TEMATYKA EVENTU

  • Eukacja w zakresie praw człowieka

KIEDY?

  • SOBOTA 10 XII, godz. 12:00 - 20:00
  • NIEDZIELA 11 XII, godz. 10:00 - 14:00

GDZIE?

  • PŁOCK, ul. Królewiecka 11 lok. 8 (I pietro)

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

  • To bardzo proste. Wejdź w LINK REJESTRACJI i wskaż zakres godzinowy, w jakim chcesz pisać z nami listy. Jeśli posiadasz więcej czasu i chcesz zostać dłużej, wówczas zarejestruj się w kilku przedziałach czasowych.
  • Czemu w taki sposób? Dysponujemy lokalem, który pomieści maksymalnie 14 osób. Abyśmy mogli zadbać o nasz wspólny komfort i bezpieczeństwo udział w evencie poprzedź wskazaniem dni i godzin, w jakich zamierzasz do nas dołączyć. Jeśli jest ono wolne po prostu je zarezerwuj. W każdym momencie masz dostęp do swojej rezerwacji i możesz dokonać w niej zmian.

DORZUĆ NA ZNACZKI i CIACHA

 

POZNAJ BOHATERÓW i BOHATERKI TEGOROCZNEGO MARATONU PISANIA LISTÓW

 

rosjaRosja: Aleksandra Skoczylenko

Aleksandra Skoczylenko rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia. Żądaj jej uwolnienia.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

hongkongHongkong: Chow Hang-tung

Chow Hang-tung, młoda prawniczka z Hongkongu działająca na rzecz praw człowieka, została uwięziona za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

marokoMaroko: Nasser Zefzafi

Obrońca praw człowieka Nasser Zefzafi odsiaduje wyrok 20 lat więzienia za pokojowy udział w protestach. Był torturowany, poniżany i traktowany w nieludzki sposób. Jest przetrzymywany w niehumanitarnych warunkach, jego stan zdrowia stale się pogarsza.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

iranIran: Vahid Afkari

Uwolnij Vahida Afkariego, który razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

bangladeszBangladesz: Shahnewaz Chowdhury

Shanewaza Chowdhury’ego niepokoiło, jak zbudowana w okolicy nowa elektrownia węglowa wpłynie na środowisko i jak odbije się to na jego wsi. Swoimi obawami podzielił się na Facebooku. Teraz grożą mu za to lata więzienia.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

kubaKuba: Luis Manuel Otero Alcántara

W lipcu 2021 roku kubański artysta Luis Manuel Otero Alcántara zamieścił w Internecie nagranie, w którym zapowiedział, że weźmie udział w proteście w swoim rodzinnym mieście – Hawanie. Zanim dotarł na demonstrację, został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Żądaj od władz Kuby, by uwolniły Luisa Manuela.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

 francjaFrancja: Zineb Redouane

80-letnia Zineb zmarła po tym, jak policjant wystrzelił jej w twarz granatem z gazem łzawiącym. Zamykała okno, gdy pod jej domem odbywała się demonstracja. Zginęła przez niedopuszczalne, bezprawne użycie broni podczas zgromadzenia.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

paragwajParagwaj: Yren Rotela i Mariana Sepúlveda

Yren i Mariana, dwie transpłciowe kobiety z Paragwaju, chcą korzystać z takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Chcą, aby ich tożsamość została prawnie uznana. Nie godzą się na mówienie im, kim mają być.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

zimbabweZimbabwe: Joanah Mamombe, Cecillia Chimbiri i Netsai Marova

Przyjaciółki Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri zostały uprowadzone po prowadzeniu antyrządowego protestu w Zimbabwe. Były bite, poniżane i napastowane seksualnie. Za pokojowe działania grozi im więzienie.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kamerunKamerun: Dorgelesse Nguessan

Dorgelesse Nguessan, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodziny i kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.

 [obejrzyj materiał video]

 

 

 

 

 

 

 

 

 --------------

Źródło: Amnesty International Polska

Lokum: Siedziba Stowarzyszenia KOMPAS