... i znowu nadarzyła się nam okazja do poznania mądrych, ciekawych oraz dobrych ludzi. Tym razem gościliśmy z wizytą u płockich kuratorów rodzinnych i nieletnich. W dniach 20 i 21 X 2016 r. na zaproszenie kierownik II Zespółu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Płocku - Pani Aliny Szulczewskiej, przeprowadziliśmy szkolenie: Wczesna interwencja profilaktyczna jako narzedzie pracy kuratora ds. rodzinnych.
Interwencja wobec młodej osoby popełniającej czyn karalny/zabroniony w związku z byciem pod wpływem substancji psychoaktywnej, to jedna z ważniejszych, ale i trudniejszych do opanowania oraz zastosowania przez kuratora ds. nieletnich umiejętności. Ważne jest, aby bazować wówczas na fachowej wiedzy metodycznej, a nieletniego eksperymentującego z używkami objąć profesjonalną pomocą, np. poprzez zmotywowanie do wzięcia udziału w programie FreD goes net. Jest on zewaulowaną i uznaną w Europie interwencją profilaktyczną, jaka odwołuje się do nowoczesnego podejścia, wpisanego w nurt oddziaływań opartych na dowodach naukowych (EBD) i zgodnych z prawami człowieka (etyka w interwencji).
Dla nas jako MPP, interwencje utrzymane w duchu FreD goes net, to przykład pozytywnych praktyk w zakresie ochrony osób eksperymentujących z psychostymulantami. Ochrony nie tylko przed uzależnieniami, ale także szansa na uniknięcie przemocy instytucjonalnej w zderzeniu z bezwzględną machiną prawną. To przykład praktycznej realizacji zasady walcz z problemem nie z człowiekiem. Cieszy nas fakt, że płoccy kuratorzy rodzinni wpisują się w ten nurt racjonalnych odziaływań.