8 Marca to szczególna data. W wielu miejscach na świecie kojarzy się ona z prawami kobiet i licznie organizowanymi eventami równościowymi oraz inicjatywami feministycznymi. W tym roku (2020) prócz udziału w polskiej "Manifie", Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowaliśmy również w Portugalii. Jakub, nasz sympatyk i działacz równościowy wziął udział w pikiecie organizowanej w samym centrum portugalskiego miasta Viseu.

Główne hasła, które można było wyczytać na transparentach i usłyszeć podczas przemówień to:

- „Vivas, livras, unidas” („żywe, wolne i zjednoczone”),

- „De Mulher para Mulher („Kobiety kobietom”)

- „A revolução será feminista” („Rewolucja będzie feministyczna”).

Wydarzenie zorganizował ruch obywatelski „Plataforma Já Marchavas”, mający w swych celach statutowych kwestie związane z ochroną praw człowieka i zwierząt oraz klimatyczne. Event wsparło wiele miejscowych organizacji, ruchów społecznych i kolektywów równościowych. Plataforma Já Marchavas stanowi otwartą przestrzeń dla osób o różnych poglądach. Bliska jest jej idea działań feministycznych, sojuszniczych na rzecz ruchów LGBT+, ekologicznych, antyfaszystowskich i  antyrasistowskich oraz wspierających demokrację.

Projekt "Já Marchavas" narodził się w maju 2018 roku, a jego konsekwencją było zorganizowanie 7 października 2018 roku Pierwszego Marszu Równości w Viseu zwanego „Marszem Miłości”, w którym udział wzięło ponad tysiąc osób. Organizacja przynależy do "Rede 8 de Março", krajowej platformy zrzeszającej portugalskie kolektywy, NGO, partie i atywistów oraz aktywistki feministyczne, ale też i inne ruchy wspierające np. mniejszości seksualne i etniczne.

 

Więcej informacji znajdziecie pod niżej wskazanymi adresami:

www.jamarchavas.pt/a-plataforma/
fb.me/jamarchavas
www.grevefeminista.wordpress.com
fb.me/Rede8Marco