4

Inicjatywa Równościowa przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy zaprasza na  Płocki Maraton Pisania Listów

w4r 2022 generic banner 1 facebook

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka inicjowana przez Amnesty International. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!

TEMATYKA EVENTU

  • Eukacja w zakresie praw człowieka

KIEDY?

  • SOBOTA 10 XII, godz. 12:00 - 20:00
  • NIEDZIELA 11 XII, godz. 10:00 - 14:00

GDZIE?

  • PŁOCK, ul. Królewiecka 11 lok. 8 (I pietro)

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

  • To bardzo proste. Wejdź w LINK REJESTRACJI i wskaż zakres godzinowy, w jakim chcesz pisać z nami listy. Jeśli posiadasz więcej czasu i chcesz zostać dłużej, wówczas zarejestruj się w kilku przedziałach czasowych.
  • Czemu w taki sposób? Dysponujemy lokalem, który pomieści maksymalnie 14 osób. Abyśmy mogli zadbać o nasz wspólny komfort i bezpieczeństwo udział w evencie poprzedź wskazaniem dni i godzin, w jakich zamierzasz do nas dołączyć. Jeśli jest ono wolne po prostu je zarezerwuj. W każdym momencie masz dostęp do swojej rezerwacji i możesz dokonać w niej zmian.

DORZUĆ NA ZNACZKI i CIACHA

 

ZESPOL INTERDYSCYPLINARNY INFORMACJAPłockie Biuro Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy informuje, iż w dniu 28.11.2022 r. zrealizuje spotkanie szkoleniowe dla asystentów rodzin z powiatu płockiego. Jego tematem przewodnim będą:

  • programy edukacyjno-korekcyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie i
  • programy wczesnej interwencji profilaktycznej dla młodzieży eksperymentującej z substancjami psychoaktywnymi

Powyższa inicjatywa prowadzona jest w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu Roboczego ds. Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych z Grup Ryzyka. Stanowi jedno z zadań realizowanych w ramach Punktu Profilaktyczno-Konsultacyjnego ds. Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych funkcjonującego przy naszym płockim biurze od 2019 r.

Chęć udziału w spotkaniu szkoleniowym prosimy zgłaszać e-mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W tytule wiadomości wpisujemy zgłoszenie naspotkanie szkoleniowe 28.11.2022 Płock. W treści wiadomości wskazujemy nazwę instytucji i dane asystenta rodziny bądź osoby wydelegowanej w jego/jej miejsce. Zgłoszeń należy dokonywać najpóźniej do dnia 25.11.2022 r. Umożliwi to nam przygotowanie odpowiedniej ilości pakietów materiałów i dobór sali o adekwatnej wielkości.

Analogiczne szkolenie w ramach wyżej wymienionego Zespołu odbędzie się rónież z udziałem płockich kuratorów sądowych w dniu 29.11.2022 r.

Nota informacyjna i ramowy plan szkolenia (pdf)

 

 

Poznajcie dwójkę tegorocznych "bystrzaków" zakwalifikowanych do projektu EEG Biofeedback - Innowacyjne formy wsparcia dzieci i młodzieży wybitnie uzdolnionej (III Edycja).

20221025 165245 Patrycja Biernat ma niespełna 14 lat i jest uczennicą klasy 8 Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Książąt Mazowieckich w Płocku. Do udziału w programie zgłosiły ją wychowawca klasy i psycholog szkolna. W jej przypadku łatwiej wymienić czym się nie interesuję niż stworzyć listę jej wszystkich pasji. Gra na gitarze, maluje, pływa, trenuje strzelectwo sportowe. Jest zaangażowana w prace samorządu szkolnego i wolontariat oraz liczne konkursy od fizyki po kulturę i profilaktykę. Co istotne, swoje pasje potrafi godzić z nauką szkolną i znajduje to odzwierciedlenie w wysokiej średniej.

Mateusz Kaszubski ma 16 lat i jest uczniem 3 klasy o profilu humanistyczno-teatralnym Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku20221025 165530 przy Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Do projektu trafił dzięki wychowaczyni szkolnej, która podkreśla jego dojrzałość oraz wyczulenie na kwestie społeczne (tolerancja, bezdomność zwierząt). Filozofia i języki obce to pasje Mateusza. Uczęszcza na dodatkowe lekcje angielskiego oraz przygotowuje się do międzynarodowego certyfikatu z języka hiszpańskiego. W przyszłości chciałby zostać psychologiem.

Obydwoje to wrażliwcy czerpiący radość z kontaktów międzyludzkich. Posiadają wiele pomysłów na siebie, a możliwośc studiowania za granicą postrzegają jako szansę na rozwój.

Zobacz materiały video:

 

 

20221027 112541Jesteśmy dokładnie na półmetku przygody projektowej. Za nami sesje diagnostyczne, dwa spotkania grupowe ( 30 VIII i 10 IX) poświęcone praktycznej psychofizjologii stresu i radzenia sobie z nim oraz kilkadziesiąt sesji indywidualnych z wykorzystaniem aparatury do biofeedbacku.
20221027 113414

Dzieję się naprawdę wiele. Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymały szansę na przeżycie przygody rodem z laboratorium treningowego NASA. Nomen omen, początki biofeedbacku to właśnie praca z atronautami. My zaś pracujemy na sprzęcie i oprogramowaniu firmy, jaka po dziś dzień współpracuje z amerykańską agencją kosmiczną.

Oczywiście w kosmos nikogo nie wytrzeliliśmy. Technologia ta pozwoliła jedynie wzmocnić własny potencjał beneficjentów i beneficjentek projektu. Poznali psychofizjologiczny profil stresu oraz strategie jakie uruchamiają, kiedy w codziennym życiu radzą sobie z wyzwaniami. Projekt został tak skonstruowany, aby pogłębiać wgląd w mechanizmy własnego funkcjonowania. Pozwala na obiektywne przyjrzenie się zasobom i deficytom w kontekście pracy nad zmianą stylu funkcjonowania, zwiększania uważności, wyciszenia emocji i radzenie sobie ze skutkami przewlekłego stresu typowymi dla osób ze środowisk DDA/DDD.

 

Wkrótce opublikujemy minispot z przebiegu projektu i informacjami zwrotnymi jego beneficjentów oraz beneficjentek. Tymczasem zachęcamy do śledzenia naszego facebookowgo fanpage'a gdzie systematycznie umieszczamy zajawki z różnych naszych projektów.

Projekt CO UMYSŁ PAMIĘTA, CIAŁO NIE ZAPOMNI. Specjalistyczny program redukcji nadmiarowych reakcji alarmowych dla osób po doświadczeniu stresu chronicznego to zadanie publiczne dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego realizowane w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płockak

Naszym lokalnym partnerom, Stowarzyszeniu KOMPAS i Płockiemu Stowarzyszeniu Klub Abstynentów dziękujemy za udostępnienie sal na potrzeby spotkań grupowych. Witryna informacyjna projektu dostęna po kliknięciu w LINK.

 

 

 

20221024 222239

Pod taką nazwą będziemy prowadzić zadanie publiczne wspierające osoby współuzależnione z terenu Płocka i Powiatu Płockiego.

Projekt jest wysoce specjalistyczny i innowacyjny. Zakłada wykorzystanie aparatury oraz oprogramowania do pomiaru fizjologicznych markerów stresu.

Dofinansowanie uzyskaliśmy ze środków budżetowych Województwa Mazowieckiego za pośrednicwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt telefoniczny z partnerem w projekcie - Instytutem Profilaktyki Kreatywnej ALFA-THETA z Płocka (723 666 024 wew. 1) lub e-mailowy z naszym płockim biurem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Więcej informacji znajdziecie Państwo na witrynie informacyjnej projektu.

 

 

 

logotyp MCPS mazowsze dla ngo porozumienie dla trzewoci

Szanowni Państwo

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 23 maja 2022 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego uchwałą 831/325/22 zatwierdził dofinansowanie naszych działań z zakresu profilaktyki selektywnej i wskazującej. Wsparcie finansowe obejmuje:

  • usługi profilaktyczno-konsultacyjne
  • program wsparcia specjalistycznego dla rodziców i opiekunów
  • szkolenia w Interdyscyplinarnych Zespołach Roboczych ds. Dzieci, Młodzieży i Młodych dorosłych z grup ryzyka

programyrekomendowane logoWyżej wymienione działania będą realizowane przez Punkt Profilaktyczno-Konsultacyjny dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy. To już czwarta edycja tego innowacyjnego projektu, a ze szczegółami oferty możecie zapoznać się wchodząc na stronę: www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

EEG Biofeedback – Innowacyjne formy wsparcia dzieci, młodzieży i młodych dorosłych wybitnie uzdolnionych.

To program skierowany do uczniów i uczennic w wieku 13 – 19 lat zamieszkujących Płock oraz wyróżniających się na tle swoich rówieśników ponadprzeciętną kreatywnością i posiadaniem wielu pasji.  Dzięki wykorzystaniu aparatury do pomiaru aktywności układu nerwowego osoba trenująca zwiększa skuteczność wykorzystania potencjału intelektualnego.BioGraph Screen1 Udział w projekcie jest nieodpłatny. Zgłoszeń młodzieży dokonują szkolni wychowawcy, pedagodzy, psycholodzy i doradcy zawodowi. Nabór oraz rozpatrywanie wniosków prowadzimy w sposób ciągły, przez pełen okres realizacji zadania publicznego aż do wyczerpania wolnych miejsc.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Płocka. Specjalistycznego gabinetu neuroterapeutycznego nieodpłatnie użyczył nam Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA. Oba wymienione podmioty wspierają niniejszy projekt od 2020 r.

Po więcej szczegółów, materiały video z ubiegłorocznej edycji oraz druk zgłoszenia ucznia/uczennicy zapraszamy na stronę: www.bystrzaki.profilaktykaryzyka.pl

 

 

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy o zminach w dostępie do usług Punktu Profilaktyczno-Konsultacyjnego dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy

  • dzisiejszy dyżur specjalistyczny, tj. środa 20.10.2021 rozpocznie się o godz. 16:00 i zakończy o godz 20:00
  • w dniu jutrzejszym, tj. czwartek 21.10.2021 będziemy dostępni pod telefonem oraz za pośrednictwem gabinetu online w godz. 10:00 - 12:00

Powyższa zmiana jest jednorazowa. Dotyczy bieżącego tygodnia i stanowi odpowiedź na zgłaszane przez klientów/ki potrzeby.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:

www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

Płockie Biuro Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy (MPP) oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Staroźrebach mają zaszczyt zaprosić asystentów rodziny na posiedzenie Zespołu interdyscyplinarnego ds. podejmujących zachowania ryzykowne dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, który odbędzie się 19 października 2021 r. o godzinie 11:00 w budynku OPS przy ul. Głowackiego 2 w Staroźrebach.

Prosimy o wydelegowanie do udziału w Zespole reprezentacji Państwa Ośrodka. W przypadku braku możliwości dotarcia przez asystenta rodziny dopuszczalne jest uczestnictwo innego pracownika, na którego obowiązki te scedowano w zastępstwie.
zi2021starozreby

Celem spotkania będzie zapoznanie Państwa z efektami naszej wspólnej pracy w zakresie wspierania rodzin w ostrym kryzysie wychowawczym. Zaprezentujemy wnioski z dobrych praktyk Punktu Profilaktyczno-Konsultacyjnego ds. Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych. Nakreślimy mapę zidentyfikowanych w regionie zagrożeń oraz czynników chroniących dzieci i młodzież. Przedstawimy konkluzje z dyskusji specjalistów zespołu interdyscyplinarnego ds. podejmujących zachowania ryzykowne dzieci, młodzieży i młodych dorosłych oraz ideę jego powołania i korzyści wynikające z włączania się w jego pracę.

Chęć udziału w Zespole prosimy potwierdzać e-mailowo na adres Punktu Profilaktyczno-Konsultacyjnego ds. Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie (24) 268-28-34 w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Staroźrebach.  Umożliwi to nam przygotowanie odpowiedniej ilości materiałów i ewentualny dobór sali o adekwatnej wielkości. Na zgłoszenia czekamy do 15 października 2021 r.

 

 

biala wstazka gentelmanFundacje Centrum Praw Kobiet i Porozumienie Bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej zapraszają do udziału w konkursie „Wyróżnienie Białej Wstążki” 2021.

Przedmiotem Konkursu jest wybór mężczyzny, który w szczególny sposób zasłużył się pomagając kobietom, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i został zgłoszony do wyróżnienia.

Kandydatów mogą zgłaszać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby, które wskażą zasługi danego kandydata. „Białą wstążką” nagradzać będziemy mężczyzn zatrudnionych w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach pomocowych), pracowników służb mundurowych, osoby publiczne i media oraz mężczyzn angażujących się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.

Pomysłodawcami wyróżnienia są Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak. Pomysł „wyróżnienia” nawiązuje do Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 roku przez grupę mężczyzn w Kanadzie w drugą rocznicę masakry w Montrealu. Przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy wobec kobiet.

Nasz konkurs pokazuje wszystkim, że istnieją mężczyźni, którzy nie tylko nie stosują przemocy, ale także wspierają krzywdzone kobiety i wyraźnie opowiadają się po ich stronie.

Zgłoszenia można przesyłać w formie elektronicznej lub listownie na adres:

Fundacja Centrum Praw Kobiet

ul. Wilcza 60 lok.19 00-679 Warszaw

Na zgłoszenia czekamy do 18 listopada 2021. Więcej informacji w Regulaminie dostępnym na stronach fundacji. Tam także znajduje się formularz zgłoszeniowy oraz informacje o partnerach i dotychczasowych laureatach.

 

 

eegbfb bystrzaki IIedycja

Dyrektor Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy uprzejmie informuje, iż wraz z kwietniem bieżącego roku rozpoczniemy nabór do drugiej edycji programu EEG Biofeedback – Innowacyjne formy wsparcia dzieci, młodzieży i młodych dorosłych wybitnie uzdolnionych.

Sytuacja epidemiologiczna oraz ustanowione obostrzenia znalazły swe odbicie w funkcjonowaniu młodych osób. Nie jest to łatwy czas dla szeroko rozumianej społeczności szkolnej. Z uwagi na posiadanie pewnego szczególnego zespołu cech emocjonalno-motywacyjnych, część uczniów i uczennic wybitnie uzdolnionych doświadcza obecnie wzmożonych kryzysów. Nie radzi sobie ze stresem. Doświadcza trudności w koncentracji uwagi, spadł poziom ich kreatywności. Projekt stanowi wsparcie dla właśnie tej grupy ryzyka dzieci i młodzieży.

Taka forma pomocy to także atrakcyjna nagroda. Forma wyróżnienia za osiągnięcia, determinację i jakby nie było pracę dziecka na rzecz swojej szkoły oraz miasta.

Program skierowany jest do uzdolnionych uczniów i uczennic w wieku 13 – 19 lat zamieszkujących Płock, a udział w nim nieodpłatny. Zgłoszeń młodzieży dokonują szkolni wychowawcy, pedagodzy, psycholodzy i doradcy zawodowi.

Zakończenie naboru nastąpi w dniu 20. kwietnia 2021 r. o godz. 23:59. Więcej informacji o projekcie, materiały video z ubiegłorocznej edycji oraz druk zgłoszenia ucznia/uczennicy dostępne pod adresem  www.bystrzaki.profilaktykaryzyka.pl

 

20210322 144001 1000No i udało się! Dotarliśmy do finiszu mimo pandemicznych lęków i zawirowań oraz komplikacji wynikających z obostrzeń sanitarnych. Wszem wobec ogłaszamy sukces nasz, młodzieży uczestnczącej w projekcie oraz ich rodziców. Przypominamy, że chodzi o trójkę płockich wyjątkowych uczennic zakwalifikowanych do wsparcia neurotreningiem dla dzieci i młodzieży wybitnie uzdolnionej.

Szanse na przeżycie przygody rodem z laboratorium treningowego dla astronautów z NASA otrzymały trzy fantastyczne uczennice płockich szkół:

* Natalia Taras (IV LO)

* Nadia Żeberkiewicz (ALO)

* Oliwia Stańczak (SP 20)

Mimo korzystania z kosmicznej technologii nikogo nie wytrzeliliśmymy w przestrzeń pozaziemską. Przeciwnie, dostarczylismy fascynujących wrażeń i pomogliśmy lepiej przezwyciężać ziemskie bariery. Dziewczyny wzmocniły swój potencjał intelektualny, kreatywność, uważność i odporność na stres.

Zobacz jak trenowały dziewczyny

Posłuchaj co dał im neurotrening

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Miasta Płocka.

Zobacz więcej: www.bystrzaki.profilaktykaryzyka.pl

 

punktprofilaktycznokonsultacyjny profilaktykaryzykaSzanowni Państwo

Znana jest nam wszystkim maksyma, że to co dobre, ma swój czas i dobiega kiedyś końca. Jutrzejszy wtorek jest właśnie takim dniem. Ostatnim tegorocznej edycji projektu znanego pod nazwą Punkt Profilaktyczno - Konsultacyjny dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych z Terenu Powiatu Płockiego.

Z tej właśnie okazji, wspólnie z naszymi partnerami terenowymi przygotowaliśmy kilka prelekcji podsumowujących najważniejsze osiągniecia składające się zrealizowane zadanie publiczne.

W związku z sytuacją pandemiczną i obowiązującym rygorem sanitarnym, planowana przez nas uroczysta konferencja zamykająca  projet nie mogła odbyć się w formie tradycyjnej. To przykre doświadczenie, gdyż pamiętamy doskonale jak wyglądało to w roku ubiegłym. Pamietamy pasjonujące rozmowy kuluarowe, wymianę myśli i spostrzeżeń, przeciągające się w czasie dyskusje prowadzone podczas przerwy i tuż po zakończeniu konferencji.

W tym roku, z powodów bezpieczeństwa zmuszeni bylismy na poszukiwanie alternatywy. Zdecydowaliśmy się na organizację minikonferencji w trybie hybrydowym.

  • Od godziny 9:00 w dniu 14.12.2020 r. na stronie www.profilaktykaryzyka.pl i tutaj w zakładce Aktualności udostępnimy linki do prezentacji multimedialnych z informacją o przebiegu projektu oraz jego kluczowych elementów.

 

Anna Majewska, kierownik II Zespółu Kuratorskiej Służby Sądowej Kuratorzy Zawodowi ds. Rodzinnych przy SR w Płocku

Temat wystąpienia: Punkt Profilaktyczno – Konsultacyjny vs rodzinny kurator sądowy. Przykłady dobrych praktyk.

Link do wystąpienia

 

Emilia Ciećwierz-Domańska, kierownik Gminnego Osrodka Pomocy Społecznej w Staroźrebach

Temat wystąpienia: Modelowa współpraca NGO i instytucji administracji publicznej – budowanie partnerstwa lokalnego na rzecz przeciwdziałaniu niekorzystnym zjawiskom społecznym. Przykłady dobrych praktyk.

Link do wystąpienia

 

Aneta Smakuszewska, certyfikowana realizatorka programu Unplugged

Temat wystąpienia: Sprawozdanie z realizacji programu profilaktycznego dla dzieci i młodziezy UNPLUGGED. Przykłady dobrych praktyk.

Link do wystąpienia

 

Agnieszka Gzylewska, Asystent Rodziny w Gminie Staroźreby

Temat wystąpienia: Modelowa współpraca NGO i instytucji administracji publicznej – Punkt Profilaktyczno – Konsultacyjny vs gminny asystent rodzinny. Przykłady dobrych praktyk.

Link do wystąpienia

 

  • Od godziny 10:00 do 11:00 koordynator projektu będzie pełnił dyżur telefoniczny i udzielał odpowiedzi na wszelkie zapytania odnośnie samego projektu, wyników ewaluacji i planów na przyszły rok.

numer telefonu do koordynatora projektu: 690 666 024

 

  • W godzinach od 11:00 do 12:00 będzie aktywny specjalny link do kontaktu online. Osoby zainteresowane taką formułą kontaktu, będą miały możliwość wejścia w przestrzeń wirtualną Punktu Profilaktyczno – Konsultacyjnego dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych

link do platformy Microsoft Teams

Projekt uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej

 

ZESPOL INTERDYSCYPLINARNY INFORMACJASzanowni Państwo w związku z sytuacją epidemiologiczną i obowiązującymi wytycznymi, nasz Zespół Interdyscyplinarny funkcjonuje w zmodyfikowanej formule:

  • spotykamy się online na platformie Microsoft Teams
  • w dniu zwołania Zespołu logowanie do systemu możliwe jest od godz. 9:30
  • w godz. 10:00 - 11:30 rozpoczynamy pracę w Zespole Interdyscyplinarnym
  • od godz. 12:00 do 13:30 prowadzimy konsultacje telefoniczne dla członków Zespołu, partnerów projektu, specjalistów i pracowników instytucji oraz placówek, urzędów i organizacji z terenu powiatu płockiego

 

Uwaga

  • logowanie do systemu odbywa się za pomocą przesłanego Państwu linku po uprzednim podjęciu z nami kontaktu e-mailowego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
  • konsultacje telefoniczne prowadzone są pod numerem 690 666 024

 

Terminy najbliższych posiedzeń: 25 XI i 11 XII

 

 

 

20201031 114415  Nasz Płocki Punkt Profilaktyczno - Konsultacyjny dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych wzbogacił się o kolejne perełki wydawnicze. Tym razem dokonywaliśmy zakupą z myślą o współpracujących z nami profesjonalistach. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego tworzonego przy Płockim Biurze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy zyskali dostęp do najnowszej wiedzy z zakresu psychologii zdrowia. Bliskie naszej pracy z klientem podejście salutogenezy, resilience, psychologii pozytywnej, pracy na zasobach pacjenta czy podejście skoncentrowane na rozwiązaniach można teraz pogłębiać w oparciu o fachową literaturę.

     Zakup możliwy był dzięki dofinasowaniu ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Zadanie publiczne z obszaru „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” w podobszarze „Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii” realizowane będzie do 15 grudnia 2020 r. pod nazwą: PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJACYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

zespolinterdyscyplinarny2020Dwa posiedzenia "Zespołu Interdyscyplinarnego" i minikonferencja implementująca projekt za nami. Oczywiście w realiach covidowych i obowiązujących obostrzeniach nie jest to łatwe do przeprowadzenia ani pod względem organizacyjnym, ani technicznym. W zależności od rozwoju sytuacji, kierując się zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem postawiliśmy na pracę w mini zespołach roboczych. Pozostałe sprawy takie jak szkolenia oraz kwestie, które wymagają abyśmy spotykali się w gronie liczniejszym niz 5 osób postanowilismy przenieść na plaformę online (webminar, telefon).

Obecnie prowadzimy intensywne prace nad sformalizowaniem Zespołu po przez nadaniem mu osobowości prawnej. Chcielibyśmy bowiem, aby jego działanie nie było ograniczane czasem trwania projektu. Takie ciało doradcze i wspierające powinno funkcjonowac w naszym terenie na stałe. Ta kwestia była wielokrotnie podnoszona przez współpracujących z nami specjalistów i specjalistki już w roku ubiegłym. Oczekują oni nie tylko zabezpieczenia merytorycznego, platformy wymiany doświadczeń i informacji zwrotnej, ale również wsparcia w zakresie radzenia sobie z obciążeniami wynikającymi z pracy o dużym obciążeniu stresem.

Dlatego planujemy włączyć go do działąń Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyzi Przeciw Przemocy. Piątka specjalistów współdziałających w ramach tego Zespołu podjęła się pracy nad opracowaniem formalnych ram jego funkcjonowania. Powstaje regulamin, szczegółowe cele, zakres obowiązków i odpowiedzialności. Pracujemy w niełatwych warunkach. Z licznymi ograniczeniami choćby co do możliwości swobodnego spotykania i prowadzenia dyskusji w większym gronie. Tak czy inaczej nie poddajemy się.

Przypominamy, że zasadniczym celem zwoływania zespołów interdyscyplinarnych jest oczywiście stworzenie specjalistom z Płocka i Powiatu Płockiego możliwości wymiany doświadczeń międzyorganizacyjnych i międzyinstytucjonalnych. Posiedzenia zespołów koordynowane są i zwoływane regularnie, przynajmniej raz w miesiącu przez dyrektora nszego biura w Płocku, pana Pawła Biegalewskiego. Biorą w nim udział przedstawiciele organizacji i instytucji kierujących dzieci i młodzież między innymi do programu wczesnej interwencji profilaktycznej FreD goes net. Tym samym zespół tworzą pracownicy socjalni, asystenci rodzinni, kuratorzy sądowi, pedagodzy i psycholodzy szkolni, nauczyciele wychowawcy, profilaktycy uzaleznień, pracownicy służby zdrowia oraz specjaliści z Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy, a czasem zaproszeni goście i specjaliści z zewnątrz.

Spotykamy się na zasadzie dobrowolności, wyłącznie w gronie osób zainteresowanych rozwojem zawodowym i doskonaleniem warsztatu pracy z młodzieżą podejmującą zachowania ryzykowne. Nasze spotkania mają zwykle charakter otwarty. Wystarczy, że jesteś zainteresowany niesieniem skutecznej oraz etycznej pomocy rodzinom w kryzysie i... nie czekasz, aż ktoś wyśle ci specjalne zaproszenie bądź rozwinie przed Tobą czerwony dywan. Chcesz pomagać i stać się częścią Zespołu? Nie ma sprawy. To ma być jednak Twoja suwerenna decyzja. Napisz e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) ze zgłoszeniem i przybądź na nasze spotkania. Każdy i każda jest mile widziana i widziany.

Projekt jest częścią większej załości. Jest unikatowy w powiecie i już drugi rok z rzędu uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. To zadanie publiczne z obszaru „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” w podobszarze „Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii” realizowane do 15 grudnia 2020 r. pod nazwą: PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJACYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO.

Harmonogram posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego:

13 i 27 X,  10 i 25 XI,  11 XII 2020 r.

14 XII 2020 r. - minikonferencja w formie prelekcji lub webminaru zamykająca projekt

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Dziękujemy Centrum ds. Organizacji Pozarządowych w Płocku za udostępnienie sali.

www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

 

Za nami półmetek projektu dla współuzależnionych liderek działań społecznych z okolic Płocka. Załączone zdjęcie wykonaliśmy 15 września tego roku podczas feedbacku z pierwszą grupą. Wciąż pracujemy z grupą drugą aktywistek. Przypominamy, że projekt EEG BIOFEEDBACK Innowacyjne Formy Wsparcia Osób z Syndromem Współuzależnienia (II Edycja) skierowany jest do dzisięciu beneficjentów/ek borykających się ze skutkami pozostawania w długotrwałj relacji z uzaleznionym/ą partnerem/partnerką.

20201004 105250Spośród kilkudziesięciu osób wyłoniliśmy 10 kobiet, jakie łącznie spełniały następujące kryteria: 

- rozpoznanie zespołu symptomów i trudności typowych dla współuzależnienia,

- definiowanego przez nas jako zbiór utrwalonych i nieadekwatnych w odpowiedzi na niezagrażającą sytuację emocjonalnych, poznawczych i behawioralnych reakcji, których głównym źródłem był, bądź wciąż jeszcze jest związek z osobą uzależnioną od alkoholu i/lub innych substancji psychoaktywnych,

- korzystanie w przeszłości z różnych form wsparcia dla osób współuzaleznionych (terapie, treningi, warsztaty, grupy samopomocowe) i

- zaangażowanie w aktywność prospołeczną na rzecz innych w swoim środowiku lokalnym.

Ostatnie kryterium było rozstrzygającym przy układaniu listy osób zakwalifikowanych do projektu. Zależało nam, aby neurotreningiem zostały objęte beneficjentki nieprzeciętne, których pasją jest podejmowanie działań na rzecz społeczności lokalnej. Nie chodziło nam o jakąś określoną formę aktywności, ale o szeroko rozumiane inicjatywy prospołeczne. Stąd też w gronie objętych projektem są liderki działań na rzecz osób doświadczających przemocy, edukacji równościowej, wolontariuszki hospicjów i banku żywności, animatorki działań na rzecz seniorów, założycielki najstarszych w Płocku grup wsparcia dla kobiet i dzieci z rodzin z problemem uzależnienia. Projekt ten prócz wartości terapeutycznej i inowatorskiego podejścia do współuzależnienia ma jeszcze dwie inne zalety. Z jednej strony nobilituje zakawalifikowane do niego osoby za podejmowanie się nieprzeciętnej działalności na rzecz innych. Z drugiej zaś modeluje postawy godne naśladowania. Pomoc innym, angażowanie się w życie społeczne to przecież doskonały sposób na oderwanie się od swoich problemów i produktywna strategia radzenie ze stresem.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Dziękujemy Centrum Inicjatyw Społecznych z Płocka za udostępnienie sali do spotkania grupowego oraz Płockiemu Stowarzyszeniu Klub Abstynentów za pomoc w rekrutacji części uczestniczek. Projekt uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Zobacz więcej:

 

 

info o BFB wspoluzaleznieniWystartowaliśmy z drugą edycją innowacyjnej formy wsparcia dla osób współuzależnionych z terenu Powiatu Płockiego. Projekt skierowany jest do klientów i klientek posiadających już doświadczenie udziału w ogólnie dostępnych programach pomocy. Starają się być aktywne i aktywni społecznie, zawodowo oraz rodzinnie, ale mimo to, w sytuacjach trudnych towarzyszy im szereg objawów emocjonalnych, poznawczych i fizjologicznych, trudnych do przezwyciężenia tradycyjnymi metodami (psychoterapia, treningi umiejętności interpersonalnych, farmakoterapia).
Spośród zgłaszających sie wybierzemy najbardziej aktywne osoby, liderów ieeg BFB www liderki szeroko rozumianej społeczności abstynenckiej. Osoby poświęcające swój wolny czas na rzecz innych z podobnymi problemami oraz włączające się w działania na rzecz praw człowieka i grup defowaryzowanych. Niejednokrotnie wolontaryjnie wspierają antyprzemocowe i antydyskryminacyjne inicjatywy Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy. Sytuacja taka sprawia, iż z jednej strony czerpią olbrzymią satysfakcję z pomagania innym, z drugiej zaś - niejednokrotnie odżywają w nich przykre wspomnienia, emocje i doświadczenia z przeszłości, wyzwalające całe spektrum objawów, utrudniających funkcjonowanie i dobrostan psychiczny.
Biofeedback ma być nie tylko wsparciem, ale i nobilitacją za aktywny i prospołeczny sposób fukcjonowania. Wsparciem nieinwazyjnym, o empirycznie zweryfikowanej skuteczności, przynoszącym trwałe rezultaty (na poziomie fizjologicznym - nowe połączenia neuronalne), poprawiającym jakość życia poprzez redukcję objawów poznawczych i fizjologicznych skorelowanych z negatywnym funkcjonowaniem i niepożądanymi objawami typowymi dla osób z tzw. syndromem DDD, DDA czy współuzależnienia. Jest to projekt innowacyjny, pierwszy raz skierowany w nieodpłatny sposób do tej grupy beneficjentów.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Projekt uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zobacz więcej: www.neurotrening.stowarzyszeniempp.org

 

 

loga partnerw PPKSzanowni Państwo, w związku z pozyskanym grantem powróciliśmy do pełnego zakresu usług świadczonych przez Punkt Profilaktyczno-Konsultacyjny przy płockim biurze naszego stowarzyszenia.

Działanie jest unikatowe w skali kraju. Bazuje na rekomendowanych i zewaluowanych procedurach pracy i programach realizowanych na wszystkich poziomach profilaktycznych. Kierujemy je do dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych z terenu Płocka i Powiatu Płockiego oraz ich najbliższego otoczenia (rodziny, szkoły, kurateli sądowej). Usługi będą świadczone stacjonarnie, online, telefonicznie oraz jako interwencje w terenie.

Projekt poraz kolejny uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.programyrekomendowane logo

Stanowi zadanie publiczne z obszaru „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” w podobszarze „Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii”. Realizowane będzie pod nazwą: PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJACYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO (Edycja II) w okresie od 10 czerwca do 15 grudnia 2020 r.

 

Szczegóły oferty na    www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

eeg biofeedback dla wybitnie uzdolnionychMiło nam poinformować o naszej nowej ofercie wsparcia dla dzieci i młodzieży z Płocka. Kierujemy ją do uczniów i uczennic wybitnie uzdolnionych z grup podwyższonego ryzyka doświadczania skutków chronicznego stresu oraz trudności w funkcjonowaniu intra i interpersonalnym.
eeg BFB www

Jest to projekt innowacyjny, pierwszy raz skierowany w nieodpłatny sposób do tej grupy beneficjentów z Płocka.

Młodzież, która zostanie do niego zakwalifikowana otrzyma szanse na przeżycie przygody rodem z laboratorium treningowego dla astronautów z NASA. Nomen omen, początki eeg biofeedbacku to właśnie praca z atronautami. My zaś pracujemy na sprzęcie i oprogramowaniu firmy, jaka po dziś dzień współpracuje z amerykańską agencją kosmiczną.

Żeby jednak było jasne, w kosmos nikogo nie wytrzelimy. Pomożemy za to wzmocnić własny potencjał intelektualny (pamięć, koncetracja, podzielność uwagi, kreatywność, IQ) i emocjonalny (obniżenie stresu, zwiększenie uważności, wyciszenie emocji, radzenie sobie z tremą).

Zgłoszenia młodzieży do programu przyjmujemy do końca czerwca 2020 r. Spieszcie się, gdyż sytuacja epidemiologiczna jest niepewna i nie wiadomo z jakimi obostrzeniami przyjdzie zmagać się nam jesienią. Podarujcie swoim uczniom i uczennicom coś, co na co dzień dostępne jest wyłącznie na rynku komercyjnym. Jest to też atrakcyjna nagroda za osiągnięcia, motywację i jaby nie było pracę na rzecz dobrego imienia szkoły.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Miasta Płocka.

Zobacz więcej: www.bystrzaki.profilaktykaryzyka.pl

 

 

8 Marca to szczególna data. W wielu miejscach na świecie kojarzy się ona z prawami kobiet i licznie organizowanymi eventami równościowymi oraz inicjatywami feministycznymi. W tym roku (2020) prócz udziału w polskiej "Manifie", Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowaliśmy również w Portugalii. Jakub, nasz sympatyk i działacz równościowy wziął udział w pikiecie organizowanej w samym centrum portugalskiego miasta Viseu.

Główne hasła, które można było wyczytać na transparentach i usłyszeć podczas przemówień to:

- „Vivas, livras, unidas” („żywe, wolne i zjednoczone”),

- „De Mulher para Mulher („Kobiety kobietom”)

- „A revolução será feminista” („Rewolucja będzie feministyczna”).

Wydarzenie zorganizował ruch obywatelski „Plataforma Já Marchavas”, mający w swych celach statutowych kwestie związane z ochroną praw człowieka i zwierząt oraz klimatyczne. Event wsparło wiele miejscowych organizacji, ruchów społecznych i kolektywów równościowych. Plataforma Já Marchavas stanowi otwartą przestrzeń dla osób o różnych poglądach. Bliska jest jej idea działań feministycznych, sojuszniczych na rzecz ruchów LGBT+, ekologicznych, antyfaszystowskich i  antyrasistowskich oraz wspierających demokrację.

Projekt "Já Marchavas" narodził się w maju 2018 roku, a jego konsekwencją było zorganizowanie 7 października 2018 roku Pierwszego Marszu Równości w Viseu zwanego „Marszem Miłości”, w którym udział wzięło ponad tysiąc osób. Organizacja przynależy do "Rede 8 de Março", krajowej platformy zrzeszającej portugalskie kolektywy, NGO, partie i atywistów oraz aktywistki feministyczne, ale też i inne ruchy wspierające np. mniejszości seksualne i etniczne.

 

Więcej informacji znajdziecie pod niżej wskazanymi adresami:

www.jamarchavas.pt/a-plataforma/
fb.me/jamarchavas
www.grevefeminista.wordpress.com
fb.me/Rede8Marco

 

 

img 1 1 682x1024 Od Już od kilku lat w dniach 25 listopada - 10 grudnia 2019r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie młodzież organizuje własne wydarzenie w ramach kampanii społecznej 16 DNI DZIAŁAŃ PRZECIW PRZEMOCY ZE WZGLĘDU PŁEĆ.

Przypominamy, że w 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała oficjalnie 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten dzień rozpoczyna Międzynarodowa Kampania 16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. 16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć   to międzynarodowa kampania, którą zainicjował w roku 1991 Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Od tamtego czasu kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.img 2 3 682x1024

 

 

 

Oto co zaplanowała młodzież CKZiU wraz z koordynującą tę szkolną akcję nauczycielką Anną Kosobudzką:

  •  Od 25 listopada do 10 grudnia – akcja informacyjna na Facebooku i stronie placówki, organizowana przez reklamowców i grafików klasy 3cT5
  • Gazetki okolicznościowe opracowane przez pedagogów szkolnych.
  • Konkurs na plakat pod hasłem „ Twoja NIEMOC rodzi PRZEMOC ” z nagrodą niespodzianką ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Chrzanowie
  • 28 listopada – warsztaty z samoobrony dla dziewcząt.
  • 9 grudnia o godz. 11:00 – uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości i prelegentów (Dzień Białej Wstążki w CKZiU) również z naszym udziałem (wystąpienie i wręczenie dyplomów przez Rafała Skręta).

Działania podejmowane w ramach kampanii można śledzić na stronie szkoły. Postaramy się także zamieścić informacje i fotorelacje na naszym facebookowym fanpage'u.

(projekt załączonej ulotki: Julia Koziarz 3cT5, fot: Szymon Wójcik 3cT5, modelka: Wiktoria Patucha 1dPT5)

 

 

     Uprzejmie informujemy, iż POSIEDZENIE ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO DS DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH PODEJMUJĄCYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE zwołujemy w najbliższy czwartek, tj. 21 listopada 2019 r. Spotykamy się w gmachu Starostwa Powiatowego w Płocku przy ul. Bielskiej 59. Uwaga, tym razem w sali 315. Pracę rozpoczynamy o godz 9:30 i kończymy w granicach godz 12:30.

IMG 2117  Zasadniczym celem pracy w zespołach interdyscyplinarnych jest oczywiście wymiana doświadczeń międzyorganizacyjnych i międzyinstytucjonalnych z terenu Płocka i powiatu oraz informacja zwrotna ze strony specjalistów Punktu Profilaktyczno-Konsultacyjnego (PP-K) prowadzonego przez nasze stowarzyszenie. Posiedzenia zespołów koordynowane są i zwoływane regularnie, raz w miesiącu przez dyrektora naszego biura w Płocku, pana Pawła Biegalewskiego. Biorą w nim udział przedstawiciele organizacji i instytucji kierujących dzieci i młodzież między innymi do programu wczesnej interwencji profilaktycznej FreD goes net. Tym samym zespół tworzą pracownicy socjalni, asystenci rodzinni, kuratorzy sądowi, pedagodzy i psycholodzy szkolni, nauczyciele wychowawcy, profilaktycy uzaleznień, pracownicy służby zdrowia oraz specjaliści z Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy, a czasem zaproszeni goście (np. rodzice uzależnionych dzieciaków).

   Spotykamy się na zasadzie dobrowolności, wyłącznie w gronie osób zainteresowanych rozwojem zawodowym i doskonaleniem warsztatu pracy z młodzieżą podejmującą zachowania ryzykowne. Nasze spotkania mają zwykle charakter otwarty. Wystarczy, że jesteś zainteresowany niesieniem skutecznej oraz etycznej pomocy rodzinom w kryzysie i... nie czekasz, aż ktoś wyśle ci specjalne zaproszenie bądź rozwinie przed Tobą czerwony dywan. Chcesz pomagać i stać się częścią Zespołu? Nie ma sprawy. To ma być jednak Twoja suwerenna decyzja. Napisz e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) ze zgłoszeniem i przybądź na nasze spotkania. Każdy i każda jest mile widziana i widziany.IMG 2281

   Projekt jest unikatowy w powiecie i uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. To zadanie publiczne z obszaru „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” w podobszarze „Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii” realizowane jest od 25 czerwca do 15 grudnia 2019 r. pod nazwą: PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJACYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO.

Harmonogram posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego:
26 IX, 24 X, 24 XI 2019 r.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy
Powiat Płocki - Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

eeg biobeedback wspoluzaleznienie grupowe   Mamy za sobą dwa pasjonujące spotkania z uczestniczkami i uczestnikami projektu EEG BIOFEEDBACK Innowacyjne Formy Wsparcia Osób z Syndromem Współuzależnienia. Pierwsze zrealizowaliśmy 3 października w gronie sześciu uczestniczek projektu. Podczas następnego, w dniu 6 listopada dołączyły kolejne trzy osoby.
   Beneficjenci trenujący dotychczas w bezpośrednim kontakcie z neuroterapeutą zyskali okazję, by spotkać się w swoim gronie, poznać oraz zintegrować i przede wszystkim wymienić doświadczeniami z sesji eeg - biofeedback. Każda i każdy wchodząc w projekt, miał/a postawiony przed sobą swój cel. Wspólnym ich mianownikiem były najczęściej nieadekwatne reakcje emocjonalne w odpowiedzi na stres życia codziennego czy pełnione role społeczne. Doświadczenia z przeszłości wywarły na tyle silne piętno, iż dają o sobie znać istotnie obniżając jakość życia na "tu i teraz".
   Stąd też biofeedback miał być wsparciem dla tej grupy osób. Dążono do redukcji objawów poznawczych i fizjologicznych skorelowanych z negatywnym funkcjonowaniem oraz niepożądanymi objawami typowymi dla środowisk określanych najczęściej mianem DDD, DDA czy klientami/kami z problemem współuzaleznienia. To projekt innowacyjny, pierwszy raz skierowany w sposób nieodpłatny do grupy beneficjentów i benificjentek z terenu Płocka i okolic. Uczestnicy i uczestniczki zostali zrekrutowani spośród lokalnych liderów i liderek inicjatyw społecznych oraz działań na rzecz innych środowisk defaworyzowanych.

Niżej prezentujemy kilka relacji z uczestnictwa w projekcie:

  • Przez wiele lat współuzależnienia w alkoholizmie mojego męża nie mogłam spać spokojnie, budziłam się w nocy z lękiem, teraz po seansach eeg biofeedbacku wysypiam się, przestały śnić mi się koszmary. Miałam również małe poczucie wartości, teraz czuję się pewniej, gdyż potrafię planować i realizować zadania. Miałam trudności ze skupieniem uwagi, odczuwałam ciągłą gonitwę myśli, huśtawkę nastrojów, gdyż nigdy nie wiedziałam, czy mąż przyjdzie pijany, czy będzie awantura i jak temu zapobiec. Teraz lepiej kontroluję swoje rozbiegane myśli i daje mi to więcej spokoju i równowagi. Odczuwałam ciągłe napięcie i zmęczenie, gdyż cały czas byłam skupiona na problemach pijącego męża. Teraz potrafię się zrelaksować i odpocząć, dzięki czemu mam więcej energii i radości życia. /AS/
  • Mam bardzo pozytywne wrażenia z mojego kontaktu z metodą. Jest dla mnie nowa ale przyjazna, nieinwazyjna  i dająca pozytywne efekty. Byłam zdziwiona pierwszymi odczuciami, np. odnośnie swoich zmysłów (większaIMG 2427 intensywność odbierania np. zapachów, smaków, dźwięków). Polecam metodę wszystkim, którzy chcą zyskać większa samoświadomość, umiejętność relaksowania się, koncentrowania na zadaniu, czy też zdystansowania od swoich trudności "dnia codziennego" . Dzięki możliwości udziału w projekcie mogłam doświadczyć nowych stanów "czucia siebie i świata wokół mnie" Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Tak jak wspomniałam były to głębsze doznania ze zmysłów ale nie tylko. Po każdej sesji czułam, ze jestem spokojniejsza, wewnętrznie wyciszona a jednocześnie z większa energia do działania. Poprawiło się tez moje tzw. samopoczucie, jest zauważalnie lepsze niż przed sesjami. Dzięki tej metodzie namacalnie (a właściwie naocznie) mogłam doświadczyć,  jak można stymulować pracę układu nerwowego, co przekłada się np. na możliwość relaksu (wcześniej odczuwałam b. często napięcie), lepszego snu, ogólnie lepszego samopoczucia, tzw. dobrostanu. Świetnie, ze dzięki najnowszej technologii można poprawiać sobie komfort życia. Oby wkrótce ta metoda była szerzej dostępna. Oczywiście ważne, aby takie sesje prowadziła kompetentna, odpowiedzialna osoba z odpowiednim przygotowaniem, tak jak w tym wypadku. Myślę, że projekt powinien mieć swoją kontynuację. /MP/
  • Po kilku przebytych treningach uświadomiłam sobie, że mam problemy z koncentracją i złym oddechem co powoduje u mnie zwiększenie poczucia stresu. Treningi odbieram jako pozytywny wpływ na moje ogólne zdrowie ponieważ mogę w pewnym stopniu nauczyć się kontrolować pewne zachowania, które poprawią moje samopoczucie. /MK/

IMG 2146

  • Zauważyłam u siebie wzmożoną uważność, rejestruję więcej szczegółów z otoczenia i z własnego ciała. Zwracam uwagę na swój oddech oraz na myśli. Jeśli mam jakieś zadanie do wykonania, koncentruję się na nim najbardziej jak potrafię. Obecnie piszę pracę magisterską, po sesjach szybciej podejmuję decyzję odnośnie wyboru odpowiednich informacji, lepiej je przetwarzam oraz śmielej formułuję własne spostrzeżenia i znajduję większy zasób słów do ich wyrażenia. Znajduję przyjemność w pisaniu swojej pracy dyplomowej. Lepiej sypiam, wstaję wypoczęta, więc mam więcej energii do działania. Zaczynam rozglądać się wokół siebie, zadając sobie pytania, w jakiej sytuacji obecnie jestem? Zastanawiam się co mogę poprawić, jakie działania podjąć, aby mi i moim bliskim lepiej się żyło, znajduję czas na odpoczynek i relaks, lepiej dbam o siebie. Czuję, że wyostrzają się moje zmysły. Mam więcej pewności siebie i wiary w swoje umiejętności. Lepiej mi się żyje. /AS/
  • Neurotrening jest to dla mnie niezwykle ciekawa i innowacyjna metoda. Nie uczestniczyłam wcześniej w takiej formie wsparcia. Zaskakujące jest to, że wzmacniamy uwagę, pamięć, koncentrację, dzięki ćwiczeniu uważności. A to dzięki treningowi, który odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Osobiście zauważam, że przy dużym niepokoju odczuwam mniejsze napięcie po treningu. A co za tym idzie większą energię do działania. I co jest dla mnie niezwykle istotne mniejsze zmęczenie, a przede wszystkim mniejsze bóle głowy, albo ich całkowity brak. A na poziomie fizjologicznym również lepszy sen. Co również jest bardzo istotne dla mojego lepszego funkcjonowania. /SW/

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Projekt uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zobacz więcej: www.neurotrening.stowarzyszeniempp.org

 

 

     Drodzy Państwo, miło nam poinformować o kolejnym narzędziu jakim od kilku tygodni dysponujemy. Jest nim PROGRAM WZMACNIANIA RODZINY dla RODZICÓW i MŁODZIEŻY w WIEKU 10 – 14 LAT. W chwili obecnej jestesmy na etapie wdrażania go w Punkcie Profilaktyczno-Konsultacyjnym dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży i Młodych Dorosłych prowadzonym przez nasze płockie biuro.

logo program wzmacniania rodziny  Celem Programu Wzmacniania Rodziny (PWR10-14, nazwa oryginalna to: Strenghtening Families Programme, SFP10-14) jest ograniczenie picia alkoholu i używania narkotyków przez młodzież w wieku od dziesięciu do czternastu lat. Wyniki badań ewaluacyjnych SFP10-14 prowadzone w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych, udowodniły jego skuteczność w przeciwdziałaniu używaniu i nadużywaniu alkoholu. Obecnie w kilku krajach Europy są prowadzone na dużą skalę badania w celu adaptacji i oceny funkcjonowania i skuteczności SFP10-14. W Polsce proces adaptacji programu SFP 10-14 został zlecony Fundacji Na Rzecz Zapobiegania Narkomanii MARATON. Ww. organizacja posiada wyłączność na przeprowadzanie szkoleń i wydawanie stosownych certyfikatów uprawniających do prowadzenia zajęć. W takowym właśnie uczestniczymy (załączone zdjęcie z grupą szkoleniową i trenerami). Podpisaliśmy też stosowny dokument związany ze zobowiązaniem do przestrzegania standardów etycznych, metodycznych oraz związanych z prawami autorskimi obowiązujących Edukatora Rodzinnego PWR10-14.

   Program Wzmacniania Rodziny jest adaptacją amerykańskiego Strengthening Families Program. Dziesięcioletnie badania ewaluacyjne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonychpwr 10 14 udowodniły wysoką skuteczność programu: zdecydowanie mniejszą liczbę młodzieży sięgającą po środki zmieniające świadomość, mniej problemów z zachowaniem w szkole oraz znacząco mniej problemów ze zdrowiem psychicznym w życiu dorosłym osób, które w wieku 12 lat uczestniczyły w programie (depresji, fobii, zaburzeń osobowości). Natomiast uczestnictwo w warsztatach rodziców podniosło poziom umiejętności wychowawczych: umiejętne stawianie granic, określanie zasad i konsekwentne ich przestrzeganie, a także budowanie pozytywnych relacji z dzieckiem Tak wysoka skuteczność spowodowała szybką ekspansję programu w Europie, w tym także w Polsce. W krajowym systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego, został oceniony jako spełniający standardy na II poziomie jakości – DOBRA PRAKTYKA.

   Program jest realizowany w dwóch zasadniczych cyklach – sesje podstawowe i przypominające. Warsztaty w zakresie sesji podstawowych odbywają się w okresie 7 tygodni z częstotliwością spotkań jeden raz w tygodniu po 2 godziny. Cykl zajęć przypominających trwa 4 tygodnie i może odbyć się w okresie 3-12 miesiący od pwr 10 14 zakończenia części podstawowej. Program jest prowadzony metodą warsztatową w formie sesji dla rodziców, dla młodzieży i rodzinnych. Sesje dla rodziców i młodzieży odbywają się równolegle w tym samym czasie. Po ich zakończeniu rodziny wspólnie uczestniczą w sesji rodzinnej. Materiał dydaktyczny do zajęć warsztatowych to podręcznik z gotowymi scenariuszami wraz z edukacyjnym materiałem filmowym, który pozwala krok po kroku na kolejnych sesjach z rodzicami i ich dziećmi  poznać mechanizmy, metody i formy rozwiązywania problemów na przykładach typowych sytuacji rodzinnych, towarzyskich, które mają miejsce w codziennym życiu zarówno na poziomie rodziny, szkoły, jak i środowiska rówieśniczego. Nieocenionym i najważniejszym elementem programu jest wspólna praca rodziców i dzieci poprzez gry i zabawy oraz kierowaną dyskusję.  Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują materiały edukacyjne, nad którymi pracują w domu, doskonaląc nabyte umiejętności. W warsztatach może jednocześnie uczestniczyć maksymalnie 12 rodzin.

Baza teoretyczna:

Teoria Psychologii Indywidualnej A. Adlera oraz Teoria Społecznego Uczenia się A. Bandury. Program wzmacnia Rodziny (PWR) jest oparty na strategii edukacyjnej skierowanej do dzieci i ich rodziców, w ramach której każda z grup nabywa umiejętności życiowych i prospołecznych, a dorośli dodatkowo umiejętności wychowawczych, które w konsekwencji mają prowadzić do ograniczenia zachowań problemowych podejmowanych przez dzieci i młodzież. Pewne elementy programu to także przykład wczesnej interwencji, która wskazuje rodzicom sposoby reakcji i zachowania się w sytuacjach, gdy ich dzieci już podjęły zachowania problemowe.

Tematyka zajęć:

Sesje dla rodziców: Miłość i granice, Ustalanie zasad domowych, Promowanie dobrego zachowania, Wyciąganie konsekwencji, Budowanie mostów, Ochrona przed używaniem substancji psychoaktywnych, Zapewnienie pomocy rodzinie w wyjątkowych sytuacjach.

Sesje dla młodzieży: Cele i marzenia, Docenić rodziców, Radzenie sobie ze stresem, Przestrzeganie zasad, Radzenie sobie z presją rówieśniczą, Presja rówieśnicza i prawdziwi przyjaciele, Prosząc innych o pomoc.

Sesje rodzinne: Wspieranie celów i marzeń, Docenić członków rodziny, Narady rodzinne, Zrozumieć wartości rodzinne, Rozwijanie komunikacji wewnątrz rodziny, Rodzina a presja rówieśnicza, Podsumowanie.

(źródło: fundacja-maraton.pl, programyrekomendowane.pl)


 

 

IMG 1906   Od dziś, w ofercie Płockiego Punktu Profilaktyczno-Konsultacyjnego dostępna jest również diagnoza preferencji zawodowych. To znacząca forma wsparcia młodych klientów i klientek, których życie z różnych powodów zawirowało na tyle, iż trudno im podjąć jakąkolwiek decyzję, a cóż dopiero planowac przyszłość

  Dzięki badaniu, możliwe będzie opracowanie indywidualnego profilu naszych upodobań, zdolności, przyzwyczajeń, silnych (zasoby) i słabszych (deficyty) stron. Poznamy listę zawodów preferowanych i odradzanych. To możliwość poznania siebie, punkt wyjścia do rozmowy o tym, co tak naprawdę chcę robić w życiu, wzmocnienia samoceny oraz bardziej obiektywnego spojrzenia w przyszłość.

  Zakup baterii testów i oprogramowania możliwy był dzięki dofinasowaniu ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Zadanie publiczne z obszaru „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” w podobszarze „Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii” realizowane jest od 25 czerwca do 15 grudnia 2019 r. pod nazwą: PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJACYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO.

 

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy
Powiat Płocki - Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

www.profilaktykaryzyka.pl

 

 

eeg bfb oznakowanie   Od 4 lipca 2019 r. w ofercie Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy dostępna jest nowa, innowacyjna forma wsparcia. Projekt kierujemy do grupy 10 osób współuzależnionych z terenu Powiatu Płockiego. Beneficjenci zadania to w większości kobiety z terenów wiejskich, z doświadczeniami przemocy i/lub związku z osobą z problemem nadużywania lub uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Część z klientów/klientek ma trudności w zbudowaniu lub utrzymaniu satysfakcjonujących relacji interpersonalnych w związku z doświadczeniami w ich rodzinach pochodzenia (DDA, DDD). Kilka osób to klienci/tki w wieku 50+. Status ekonomiczny, położenie rodzinne i życiowe nie pozwala większości na korzystanie z komercyjnych usług terapeutycznych.
Wszystkie osoby mają za sobą doświadczenie udziału w ogólnie dostępnych formach wsparcia. Starają się być aktywne i aktywni społecznie, zawodowo oraz rodzinnie, ale mimo to, w sytuacjach trudnych towarzyszy im szereg objawów emocjonalnych, poznawczych i fizjologicznych, trudnych do przezwyciężenia tradycyjnymi metodami (psychoterapia, treningi umiejętności interpersonalnych, farmakoterapia).
   Niniejszy wniosek został zainspirowany przez wyżej opisaną grupę. Wywodzi się ona spośród klienteli korzystającej z oferty Płockiego Stowarzyszenia Klub Abstynentów, partnera naszego w wielu lokalnych działaniach na rzecz środowisk defaworyzowanych. Są to najbardziej aktywne osoby, liderzy ieeg BFB www liderki szeroko rozumianej społeczności abstynenckiej, poświęcającee swój wolny czas na rzecz innych z podobnymi problemami oraz włączające się w działania na rzecz praw człowieka i grup defowaryzowanych. Niejednokrotnie wolontaryjnie wspierają antyprzemocowe i antydyskryminacyjne inicjatywy Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy. Sytuacja taka sprawia, iż z jednej strony czerpią olbrzymią satysfakcję z pomagania innym, z drugiej zaś - niejednokrotnie odżywają w nich przykre wspomnienia, emocje i doświadczenia z przeszłości, wyzwalające całe spektrum objawów, utrudniających funkcjonowanie i dobrostan psychiczny.
   Biofeedback ma być wsparciem dla tej zrekrutowanej już grupy osób współuzależnionych. Wsparciem nieinwazyjnym, o empirycznie zweryfikowanej skuteczności, przynoszącym trwałe rezultaty (na poziomie fizjologicznym - nowe połączenia neuronalne), poprawiającym jakość życia poprzez redukcję objawów poznawczych i fizjologicznych skorelowanych z negatywnym funkcjonowaniem i niepożądanymi objawami typowymi dla osób z tzw. syndromem DDD, DDA czy współuzależnienia. Jest to projekt innowacyjny, pierwszy raz skierowany w nieodpłatny sposób do tej grupy beneficjentów.

Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy (Biuro w Płocku)
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka

Projekt uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego za pośrednictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zobacz więcej: www.neurotrening.stowarzyszeniempp.org

 

 

     A dziś znowu było równościowo Tym razem w Płocku, za sprawą zajęć poświęconych uczniom i uczennicom nieheteronormatywnym. Z prośbą o nie zwrócili się do nas pedagodzy i psycholodzy skupieni wokół nieformalnego zespołu wsparcia koleżeńskiego. Wszystkim, którzy przybyli i pochylili się nad losem dzieciaków ze społeczności LGBT+ dziękujemy. Dołożyliście istotną cegiełkę do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa tej jakże wykluczanej i narażonej na stałe szykany mniejszości.

   Aniu Wawak, wyrazy uznania za podrzucenie pomysłu na "temat" i logistyczną stronę organizacji szkolenia. Na pewno postawimy na kontynuację, w wydaniu rozbudowanym i mocno warsztatowym. Dyrekcji szkoły (ZSUiP w Płocku) przekazujemy wyrazy wdzięczności za udostępnienie sali wykładowej.

 

    Zajęcia poprowadził Paweł Biegalewski, "nasz człowiek" w Radzie ds Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Płocka.

 

 

 

 

   

     RÓWNE PRAWA TO PODSTAWA! Dziękujemy ekipie z "Fundacji z Pomysłem" za mega gościnne przyjęcie. Taka inauguracja 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć to sama przyjemność. Poruszyliśmy ważne zagadnienia dot. uprzedzeń i dyskryminacji.

 

 

 

48357487 318379342101463 9204270547762937856 n

 

    W części warsztatów uczestniczył prezydent Zawiercia. Kontynuacja szkolenia zapowiedziana w grudniu jeszcze tego roku.

(Więcej zdjęć na fp "Fundacji z Pomysłem")

 

 

 

 

 

 

    W dniu dzisiejszym /29.10.2018/  spotkaliśmy się z gostynińskim zespołem ds. realizacji programu FreD goes net. Podsumowaliśmy wspólnie pierwszą części projektu “FreD w Gostyninie”. Blisko trzygodzinne robocze spotkanie partnerów projektu przebiegało w merytorycznej atmosferze. Skupiliśmy się przede wszystkim wokół informacji zwrotnej. Dyskutowaliśmy o środkach jakie podniosłyby skuteczność oddziaływań profilaktycznych skierowanych do gostynińskiej młodzieży oraz ich rodzin. Pracowaliśmy nad rekomendacją do dalszych działań.

  Wszystkim przybyłym na spotkanie serdecznie dziękujemy za czynny udział w projekcie i współtworzenie tej jakże ważnej lokalnej inicjatywy. Pamiętajmy, bez wsparcia odpowiedzialnych dorosłych dzieciaki często nie mają szans na wydostanie się z problemów, w jakie wdeptnęły nie zawsze i niekoniecznie z własnej woli.

   Uwaga, uwaga: jesteśmy na etapie tworzenia kolejnej grupy. Zapraszamy młodzież (ich opiekunów, rodziców, kuratorów, pedagogów szkolnych itp.) do kontaktu (530 606 742) celem umówienia terminu rozmowy indywidualnej.

   Inna dobra wiadomość to fakt, że projekt realizowany w Gostyninie został włączony do ogólnopolskiej ewaluacji programu FreD goes net. To duża nobilitacja i docenie pracy wielu osób zaangażowanych w realizację projektu "FreD w Gostyninie"

Więcej informacji na stronie   www.fredwgostyninie.kiip.eu

 

 

   LECZYĆ i EDUKOWAĆ, NIE KARAĆ! Ta jakże słuszna idea, bliska filozofii praw człowieka, będzie kontynuowana w ramach współpracy z Urzędem Miasta Gostynina. Projekt "FreD w Gostyninie" dostępny będzie dla młodych mieszkańców i mieszkanek miasta od kwietnia do połowy grudnia 2018 roku.  Przypominamy, że jest on ofertą dla osób w wieku 13 - 19 (21) lat mających za sobą eksperymenty z alkoholem, marihuaną, dopalaczami oraz innymi używkami. Nie jest to program leczenia uzależnień dlatego młodzież z rozpoznaniem uzaleznienia nie będzie włączana do zajęć. FreD goes net to program profilaktyczny. Może być doskonałym panaceum na potencjalne problemy tych, którzy i które będąc pod wpływem psychostymulanta albo w jego posiadaniu weszli w kolizję z prawem. To program z rekomendacją Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN), Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN).

   Pomaga unikać stygmatyzacji społecznej i niejednokrotnie chronił przed nieproporcjonalnymi do "przewinienia" środkami prawnymi. Zaświadczenie o ukończeniu bywało honorowane przez sądy, kuratorów, szkoły, pracodawców etc. Inaczej mówiąc, FreD goes net jest także skutecznym narzędziem przeciwdziałania przemocy instytucjonalnej. To realizowanie w praktyce maksymy "Leczyć i edukować zamiast karać".

    HARMONOGRAM IMPLEMENTACJI PROJEKTU “FreD w GOSTYNINIE” w 2018 r.

  • IV 2018 - budowanie lokalnej sieci partnerów; kontakt osobisty, e-mailowy i telefoniczny z przedstawicielami lokalnych instytucji - przekazanie informacji o wznowieniu projektu; zaproszenie do udziału i kierowania młodzieży na zajęcia
  • 14 V 2018 – konferencja wdrożeniowa oraz spotkanie szkoleniowo-instruktażowe dla partnerów
  • IV–XII 2018 – indywidualne rozmowy motywujące ze skierowaną do programu młodzieżą (rekrutacja do zajęć grupowych oraz rozmowy kończące i konsultacje kliniczne)
  • 29 X 2018 - Podsumowanie I części projektu “FreD w Gostyninie”. Spotkanie robocze partnerów programu z realizatorami; informacja zwrotna i rekomendacje
  • VI/VII i XI/XII 2018 – warsztaty grupowe dla młodzieży oraz spotkania informacyjne dla rodziców i opiekunów młodzieży skierowanej do programu
  • XII 2018 – konferencja podsumowująca; wymiana informacji zwrotnych i rekomendacje do ewentualnej kontynuacji projektu w przyszłym roku

Podobnie jak w roku ubiegły w tym również “FreD w Gostyninie” realizowany będzie we współpracy trzech podmiotów:

Urząd Miasta Gostynina - organ finansujący projekt

Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy - koordynacja projektu i prowadzenie programu

Powiatowy Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie, ul. Ozdowskiego 1a - gospodarz programu; w ramach współpracy partnerskiej nieodpłatnie użycza pomieszczeń pod realizację projektu. Współinicjator budowy lokalnej sieci partnerów projektu.

 

Więcej informacji na stronie www.fredwgostyninie.kiip.eu

 

 

 

FredKontakt2017   W październiku tego roku podjęliśmy współpracę z Urzędem Miasta Gostynina i w jej ramach realizujemy projekt "FreD w Gostyninie". Jest on adresowany do młodzieży, która eksperymentuje z psychostymulantami lub będąc pod ich wpływem albo w ich posiadaniu weszła w kolizję z prawem. Uczestnictwo w programie FreD goes net ma pomóc młodym ludziom spojrzeć obiektywniej na sposób funkcjonowania, wzór używania i przekonania dotyczące przyjmowania zarówno sybstancji legalnych jak i nielegalnych. Dostarczenie rzetelnej wiedzy, korygowanie mitów narkotykowych oraz ćwiczenie umiejętności chroniących, stanowi formę wczesnej interwencji profilaktycznej skierowanej do młodzieży z grup podwyższonego ryzyka zagrożenia uzależnieniem. Program FreD goes net jest uznanym w świecie narzędziem pracy z młodzieżą i młodymi dorosłymi. Wpisuje się w nurt tzw. profilaktyki selektywnej i wskazującej. Jako jeden z nielicznych tego typu posiada ewaluację. W polsce jest rekomendowany przez Krajowe Biuro ds Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE).37143

   Dla naszego stowarzyszenia, cenny jest jeszcze z innego powodu. Pozwala objąć dzieci, młodzież i młodych dorosłych, którzy z wyżej opisanych powdów weszli w kolizję z prawem pewnego rodzaju parasolem ochronnym. Sądy, kuratorzy i szkoły najczęściej honorują przedłożone przez "wpadkowiczy" certyfikaty uczestnictwa w programie. Poprawia to istotnie ich sytuację. Pomaga unikać stygmatyzacji społecznej i chroni przed nieproporcjonalnymi do "przewinienia" środkami prawnymi. Inaczej mówiąc, FreD goes net jest także skutecznym narzędziem przeciwdziałania przemocy instytucjonalnej. To realizowanie w praktyce maksymy "Leczyć zamiast karać".

    HARMONOGRAM IMPLEMENTACJI PROJEKTU “FreD w GOSTYNINIE”

  • 1–17 X 2017 – budowanie lokalnej sieci partnerów; kontakt osobisty, e-mailowy i telefoniczny z przedstawicielami lokalnych instytucji - przekazanie informacji o wznowieniu projektu; zaproszenie do udziału i kierowania młodzieży na zajęcia
  • 18 X 2017 – konferencja wdrożeniowa oraz spotkanie szkoleniowo-instruktażowe dla partnerów
  • X–XII 2017 – indywidualne rozmowy motywujące ze skierowaną do programu młodzieżą (rekrutacja do zajęć grupowych oraz rozmowy kończące)
  • XI/XII 2017 – warsztaty grupowe dla młodzieży
  • XII 2017 – spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów młodzieży skierowanej do programu
  • 13 XII 2017 – konferencja podsumowująca; wymiana informacji zwrotnych i rekomendacje do ewentualnej kontynuacji projektu w przyszłym roku

 37146

“FreD w Gostyninie” realizowany będzie we współpracy trzech instytucji

Urząd Miasta Gostynina - organ finansujący projekt

Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy - koordynacja projektu i prowadzenie programu

Powiatowy Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie, ul. Ozdowskiego 1a - gospodarz programu; w ramach współpracy partnerskiej nieodpłatnie użycza pomieszczeń pod realizację projektu. Współinicjator budowy lokalnej sieci partnerów projektu.

 

Więcej informacji na stronie www.fredwgostyninie.kiip.eu

 

 

 

szanujeprzemocyniestosujeX2017zawiercie

Pisaliśmy kilka dni temu na f-b o tym, iż zostaliśmy oficjalnym partnerem Fundacji z Pomysłem w realizacji projektu Szanuję-przemocy NIE stosuję

 Składa się z dwóch modułów:

W dniu 23.10.2017r. o godz. 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu, ART. 207 Artystyczna Grupa Antyprzemocowa zaprezentuje spektakl „Gdzie Ona jest?” Członkowie grupy podobnie jak przedstawiciele MPP podzielają przekonanie, że problemu przemocy domowej nie da się rozwiązać bez udziału mężczyzn.

 
plakatkonferencjX2017zawiercie

W dniu 26.10.2017r.od 09:00 w Miejskim Ośrodku Kultury – sala 203 (mała sala kinowa) odbędzie się konferencja pt. „Interdyscyplinarność jako fundament dobrych praktyk w systemie przeciwdziałania przemocy domowej”. Wśród prelegentów będzie Prezes naszego Stowarzyszenia - Kazik Walijewski.


Zapraszamy do Zawiercia! Wstęp bezpłatny. Zgłoszenia na konferencje za pomocą elektronicznego formularza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Bruksela III2017 Bruksela02Od 29 do 31 marca 2017r. dwaj przedstawiciele naszego stowarzyszenia przebywali na wizycie studyjnej  w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Kazimierz Walijewski i Adam Witkowicz z MPP wraz z innymi organizacji pozarządowymi działającymi na rzecz praw kobiet, równości płci oraz przeciwdziałania przemocy domowej reprezentowali nasz kraj. W imieniu polskich organizacji pozarządowych informacje o sytuacji organizacji przeciwdziałających przemocy, prowadzących edukację równościową, oraz antydyskryminacyjną przedstawiły Agata Teutsch z Fundacji Autonomia oraz Aleksandra Solik z koalicji KARAT.

Bruksela III2017 01

     W ramach wizyty odbyliśmy spotkania m.in. z Madi Sharmą, która przybliżyła uczestniczkom i uczestnikom obszar działań Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na rzecz równouprawnienia płci, Moniką Ladmanovą, doradczynią w gabinecie Komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równości płci, Gundi Gadesmann - szefową działu komunikacji Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Katarzyną Cuadrat-Grzybowską z Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych, przedstawicielkami European Women's Lobby (Elvira Buijink) i Amnesty International ( Barber Biela-Heittinga). Z Brukseli przywieśliśmy również informacje o możliwościach pozyskiwania środków z  Europejskiego Funduszu Społecznego - oczywiście w kontekście działań na rzecz równouprawnienia.

Bruksela III2017 Bruksela04

     Wizytę zakończyliśmy bankietem z przedstawicielkami belgijskich organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką praw kobiet.  Z Polski przyleciały 23 osoby z takich organizacji jak: Koalicja Karat, Fundacja Autonomia, Fundacja Pozytywnych Bruksela III2017 Bruksela03Zmian Stowarzyszenie Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych,  Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Feminoteka, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo, Stowarzyszenie Victoria, Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy, Kongres Kobiet, Stowarzyszenie Kobiet na PLUS, Stowarzyszenie na rzecz kobiet VICTORIA, oraz blogerki z The Boobskie i Tattwy.

 

 

 

   15 marca br. w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej w Warszawie odbyło się spotkanie robocze organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy i mowie nienawiści. Prócz naszego stowarzyszenia - reprezentowanego przez Piotrka Szumlewicza, w spotkaniu wzięły udział osoby z następujących organizacji i grup nieformalnych:

EduKABE, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Feminoteka, Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii, Stop Przemocy Wobec Migrantek, Amnesty International Polska, Mężczyźni Przeciw Przemocy, Victoria, Niebieska Linia, Pogotowie Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych.

   Pokłosiem środowego spotkania była decyzja o powołaniu Ogólnopolskiej Koalicji Antyprzemocowej i rozpoczęcie pierwszych kroków zmierzających do jej pełnego uaktywnienia. Kolejne zaplanowano już na maj. Formuła Koalicji jest otwarta dla wszystkich organizacji, grup i kolektywów, które podzielają jej ideę przeciwdziałania męskiej przemocy, jaka legła u podstaw powołania Koalicji Antyprzemocowej.

(materiał źródłowy oraz powyższe zdjęcię znajdziesz TUTAJ)

 

 

W tym roku przewodnim hasłem Akcji było: Solidarnie przeciwko gwałtom na randkach. Główny event odbył  się 11 lutego 2017r. w restauracji Bistro Mojego Brata. Licznie przybyli uczestnicy zatańczyli przeciwko przemocy do piosenki „Tańczę bo mam dość”... A poprowadziła ich instruktorka ze studia tańca EU4YA. Przedstawiciel naszego stowarzyszenie - Adam Witkowicz, przeprowadził prelekcję na temat przyczyn przemocy wobec kobiet. Ryszard Matuszczyk z Klubu Sportów Walki „Arashi” poprowadził pokaz samoobrony dla kobiet. Imprezę zakończył występ Patrycji Godfryd.

Organizatorzy OBR w Zawierciu: Ogólnopolski  Strajk Kobiet/Zawiercie, Fundacja z Pomysłem, Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy

 .miliard 13

 

 

... i znowu nadarzyła się nam okazja do poznania mądrych, ciekawych oraz dobrych ludzi. Tym razem gościliśmy z wizytą u płockich kuratorów rodzinnych i nieletnich. W dniach 20 i 21 X 2016 r. na zaproszenie kierownik II Zespółu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Płocku - Pani Aliny Szulczewskiej, przeprowadziliśmy szkolenie: Wczesna interwencja profilaktyczna jako narzedzie pracy kuratora ds. rodzinnych.

   Interwencja wobec młodej osoby popełniającej czyn karalny/zabroniony w związku z byciem pod wpływem substancji psychoaktywnej, to jedna z ważniejszych, ale i trudniejszych do opanowania oraz zastosowania przez kuratora ds. nieletnich umiejętności. Ważne jest, aby bazować wówczas na fachowej wiedzy metodycznej, a nieletniego eksperymentującego z używkami objąć profesjonalną pomocą, np. poprzez zmotywowanie do wzięcia udziału w programie FreD goes net. Jest on zewaulowaną i uznaną w Europie interwencją profilaktyczną, jaka odwołuje się do nowoczesnego podejścia, wpisanego w nurt oddziaływań opartych na dowodach naukowych (EBD) i zgodnych z prawami człowieka (etyka w interwencji).

   Dla nas jako MPP, interwencje utrzymane w duchu FreD goes net, to przykład pozytywnych praktyk w zakresie ochrony osób eksperymentujących z psychostymulantami. Ochrony nie tylko przed uzależnieniami, ale także szansa na uniknięcie przemocy instytucjonalnej w zderzeniu z bezwzględną machiną prawną. To przykład praktycznej realizacji zasady walcz z problemem nie z człowiekiem. Cieszy nas fakt, że płoccy kuratorzy rodzinni wpisują się w ten nurt racjonalnych odziaływań.

 

IWS19X2016Program konferencji zorganizowanej przez Instytu Wymiaru Sprawiedliwości

Termin: 19 X 2016 r.

Tytuł: Programy korekcyjno-edukacyjne realizowane w środowisku otwartym i w zakładach karnych

Fotorelacja

 

 

 

 

  Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy zostało partnerem festiwalu WATCH DOCS, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku w dniach 17-19.10.2016r.

  Podczas trzech festiwalowych dni zostanie wyświetlonych kilkanaście niezwykle poruszających filmów, które staną się przyczynkiem do refleksji oraz dyskusji nad stanem praw człowieka na świecie.

  Wśród panelistów w trzecim dniu festiwalu będzie Adam Witkowicz - członek naszego stowarzyszenia (zobacz zdjęcie z eventu).

  Serdecznie zapraszamy, MPP

 

 

 

 

   Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Polanicy-Zdroju jest współorganizatorem bloku imprez pod hasłem Więcej Mocy Przeciw Przemocy (link do wydarzenia na F-B). Eventowi towarzyszyć będą taniec i zajęcia sportowe. Utworzony zostanie punkt informacyjny dot. przeciwdziałania przemocy. Porad udzielą pracownicy ośrodka pomocy społecznej oraz członek Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw przemocy - szukaj człowieka w koszulce naszym logo ;-) Dodatkowo organizatorzy przewidzieli konkursy dla dzieci, kobiet i mężczyzn, a wszystko to w ramach imprezy "Zatrzymaj Lato w Sobie", która odbędzie się 3 września 2016 r. w Muszli Koncertowej i Teatrze Zdrojowa w Polanicy-Zdroju.

Wytańczymy, poćwiczymy, podpiszemy, wspólnie powiemy PRZEMOCY NIE.

Będzie się działo.
Zapraszamy

 

 

 

 

    Powszechnie wiadomo, że wszystko co ma początek, ma także i swój koniec. Dotyczy to niestety również rzeczy dobrych i konstruktywnych. Tak się właśnie dzieje z projektem PRZEMOC=NIEMOC. 28 sierpnia zaprzyjaźniona z nami Fundacja z Pomysłem (FzP) przeprowadzi ostani event, tj. koncert MUZYCZNA MOC KONTRA PRZEMOC.

   Nas oczywiście tam nie zabraknie i postaramy się wspierać wydarzenia współtowarzyszące. A przewidziano naprawde bardzo wiele. Poza koncertem, o którym wiecej wyczytacie na plakacie, podczas wydarzenia będzie utworzony punkt informacyjny dot. przeciwdziałania przemocy.  Porad udzielać będą: policjant, kurator, pracownik socjalny, członek FZP, i członek MPP.

  Bedą rozdawne ulotki dot. przeciwdziałania przemocy. Ponownie obejrzymy wystawę prac konkursu "Szczęsliwa Rodzinka", grafiki z projektu Stowarzyszenia NASTAWNIA - MOCwPrzemoc czy plakaty RPD dot. przemocy wobec dzieci. Dla tych ostatnich malowanie twarzy, rysowanie kredą, ZUMBA i inne rozrywki.

 

 

 

   Chcemy aby muzyka poruszyła ludzi , uwrażliwiła i była przyczynkiem do działania na rzecz przeciwdziałania przemocy. A może zechcesz podpisać deklaracje niestosowania przemocy? Czemu nie, też możesz to zrobić w najbliższa niedzielę.

 

 

   Raz jeszcze zapraszamy w imieniu własnym i Fundacji z Pomysłem

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że zaprzyjaźniona z nami NGO z Zawiercia "FUNDACJA Z POMYSŁEM", rozpoczęła realizację projektu „Przemoc=NIEmoc”. Projekt jest jest nam szczególnie bliski, gdyż stanowi wyraz sprzeciwu wobec przemocy w rodzinie. Fundacje wspieramy merytorycznie w zakresie każdego z działań projektowych, tj.:

1.) Konkursie plastycznym „Szczęśliwa Rodzinka” skierowanym do uczniów szkół podstawowych. Konkurs ten ma za zadanie propagować właściwe relacje rodzinne, kreatywność dzieciaków poprzez twórcze spędzanie czasu wolnego oraz rozwijać ich poczucie własnej wartości. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz wystawione podczas koncertu kończącego projekt.

2.) Prelekcjach/ warsztatach skierowanych do młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych. Będą to działania edukacyjne wymierzone w mity i stereotypy dotyczące przemocy domowej, wzorce społeczno – kulturowe sprzyjające stosowaniu przemocy.


3.) Koncercie muzycznym „ Muzyczna MOC kontra przemoc” podczas którego lokalne środowisko artystyczne zamanifestuje swój sprzeciw wobec stosowania przemocy w rodzinie. Muzyka ma być bodźcem do przemyśleń, refleksji oraz zrodzić poczucie wspólnoty i stanowcze NIE dla przemocy.


Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie 2016 oraz pomocy partnerów.

Szczegóły przebiegu projektu można śledzić na fanpage'u fundacji.

 

 

 

 

6 czerwca 2016 r. w godz. 9.00 – 17.00, Uniwersytet SWPS, ul. Polna 16/20 w Sopocie

"NIEWOLNICY SIŁY" to konferencja szkoleniowa dotycząca pracy z osobami stosującymi przemoc wobec bliskich. Mamy zaszczyt zarówno patronować zdarzeniu, jak i za pośredictwem naszych członków w roli panelistów - czynnie współtworzyć event. Konferencja ma charakter szkoleniowy i jest skierowana do interdyscyplinarnego grona profesjonalistów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie: członków zespołów interdyscyplinarnych, grup roboczych, pracowników socjalnych, pracowników oświaty i ochrony zdrowia, członków komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, policjantów, terapeutów uzależnień, psychologów, pedagogów, psychoterapeutów, trenerów prowadzących programy dla osób stosujących przemoc oraz osób studiujących i szkolących się w powyższych obszarach.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program Konferencji

Zgłoszenia do udziału w konferencji

 

 

26 kwietnia w Warszawie, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA) zorganizowała konferencję „Polityka równości. Stan gry. Rekomendacje”, której celem było z jednej strony podsumowanie tego, co w okresie ostatnich 26 lat udało się osiągnąć w dziedzinie ochrony przed nierównym traktowaniem, zaś z drugiej refleksja nad przyszłością polityki równego traktowania, szczególnie w obliczu zmiany sytuacji politycznej w kraju.

 

 

 

 Udział w niej wzięli eksperci i ekspertki z zakresu praw człowieka, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych i organów państwa powołanych do ochrony praw człowieka, a także politycy i polityczki. My również w niej uczestniczyliśmy - choć tym razem jedynie - w roli gości.

 

 

 

Notatka z konferencji (źródło: PTPA)

Fotorelacja z konferencji (źródło: fanpage PTPA)

 

 

 

MYŚLISZ, ŻE TEGO NIE WIDAĆ? RÓŻNE OBLICZA PRZEMOCY EMOCJONALNEJ.

Zapraszamy do udziału w kongresie naukowym poświęconym przemocy emocjonalnej. Event został zaplanowany na 13 i 14 maja 2016 r. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Koło Naukowe Warszawskiej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej, a Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy ma zaszczyt współpatronować wydarzeniu.

Oprócz wystąpień studentów i doktorantów, Kongres uświetnią wykłady wybitnych specjalistów: praktyków, pracowników organizacji pozarządowych, wykładowców z takich dziedzin jak: pedagogika, psychologia, prawo, kryminologia.

Link do opisu wydarzenia na facebook'u

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o dokonanie eletronicznej formy zgłoszenia: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA SŁUCHACZY

 

 

Zachęcamy do obejrzenia videorelacji z XVII warszawskiej Manify. W tym roku pod kontrowersyjnym hasłem "Aborcja w obronie życia". W materiale znalazł się również nasz akcent.

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy

dokonał zmiany terminu Walnego Zebrania członków.

20. luty został zastąpiony terminem 19. marca 2016 r.

 

 

 

Zachęcamy do lektury artykułu/wywiadu poświęconego obrazowi współczesnego polskiego mężczyzny. Obok fragment odwołujący się do Inicjatywy Mężczyźni Przeciw Przemocy, a całość artykułu znajdziecie Państwo tutaj. Życzymy miłej lektury.

 

 

 

   W dniu 30 marca 2015 roku o godz.14.00, wzielismy udział w spotkaniu z pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości. Było ono poświęcone kwestiom rozwiązań prawnych poprawiająch skuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych. W sesji roboczej uczestniczył także Pełnomocnik Ministra ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny.


    Pracownicy MS omówili następujące zagadnienia:

  • różnica pomiędzy rejestrem BIG a sądowym RDN i korzystanie z tych rejestrów (w stosunku do BIG - 13 mln zapytań rocznie, w stosunku do RDN - 14 tys. zapytań rocznie), przewlekłość procedur sądowych i niewielka przydatność RDN mimo ponoszenia ogromnych nakładów
  • zapewnienie większej ściągalności alimentów.


    Inicjatywa Mężczyźni Przeciw Przemocy podniosła następujęce kwestie:

  • na etapie orzekania sądy często nie orzekają alimentów jeśli matka, która wyłącznie opiekuje się dzieckiem, zarabia wystarczająco dużo aby utrzymać dziecko i siebie, a jej partner zarabia mniej, w takich przypadkach sędziowie nieprofesjonalnie a wręcz złośliwie komentują już sam złożenia pozwu o alimenty przez kobietę.
  • zaliczka alimentacyjna wypłacana jest tylko wtedy jeśli dochód na 1 osobę nie przekracza 725 złotych i tylko do kwoty 500 złotych, w dodatku kwota ta od kilku lat nie była waloryzowana, a jej realna wartość maleje, przez co spada też ilość osób uprawnionych do świadczeń. Przy czym obowiązuje tylko górna granica alimentacji, jeśli dziecku zostaną orzeczone alimenty w wysokości 300zł to Fundusz wypłaci mu tylko 300 zł. Moim zdaniem zasadnym jest zniesienie granicy dochodowej oraz granicy wypłacanych alimentów z funduszu. Jeśli sąd ma nieograniczone możliwości to fundusz Alimentacyjny winien kierować się wyrokiem sądu, a nie administracyjnym nierespektowaniem wyroków poprzez nakładanie sztucznych i niezgodnych z prawem ograniczeń.
  • skoro Wielka Brytania czy Hiszpania są w stanie zapewnić ściągalność ponad 90% alimentów, to powinniśmy sięgnąć do przykładów tych państw i zdecydowanie przeciwdziałać niealimentacji. To powinno być priorytetem i działaniem przemyślanym, aby nie naruszać praw człowieka, a jednocześnie zapewnić pełnię praw dziecku, które nie może bronic się ani funkcjonować samodzielnie.
  • odpowiedzialność za niepłacenie alimentów wina być pełna, a takie działania jak nieterminowe płacenie alimentów na dziecko, płacenie tylko części orzeczonych kwot, czy płacenie co drugi miesiąc to ewidentne uchylanie się od płacenia alimentów i tak powinno być postrzegane przez przepisy prawa.

   W toku dalszej dyskusji ustaliliśmy, iż:

  • niezbędne jest szkolenie dla sędziów w zakresie orzekania w sprawach o alimenty w celu wyeliminowania społecznych niesprawiedliwości i wskazania, że obowiązek utrzymania dziecka spoczywa na dwojga rodzicach, a wypełnianie tego obowiązku przez jedną ze stron, nie zwalnia drugiej strony z ponoszenia odpowiedzialności i alimentacji przez drugą stronę,
  • konieczna jest duża kampania społeczna mająca na celu społeczne potępienie rodzica niepłacącego alimentów na własne dziecko, być może w formie zlecenie jej realizacji dla organizacji pozarządowej lub odpowiednio przygotowanej firmy,
  • powołanie zespołu doradczego przy MS, złożonego z przedstawicieli organizacji pozarządowych(odniosłem wrażenie, że to ukłon w naszym kierunku i liczenie na nasze pomysły). Zespół pracowałby nad koncepcją alimentów w zakresie stanowienia prawa, ściągalności kwot alimentacyjnych i sposobów na skuteczne działanie,
  • stalenie następnego terminu spotkania - już po świętach - aby omówić powyższe zagadnienia w większym gronie i aby rozmowy były bardziej konstruktywne z udziałem wielu zainteresowanych podmiotów.

 

 

W listopadzie ubiegłego roku, nieformalna grupa kobieca Inicjatywa Płockie Kobiety Odważne (IPKO) zorganizowała event "RAZEM PRZECIWKO PRZEMOCY. STEREOTYPY DOTYCZĄCE PŁCI A PRZEMOC W ŻYCIU KOBIET". Seminarium przeprowadzono w ramach międzynarowej kampanii "16 Dni przeciwko przemocy wobec kobiet". Na prośbę liderek IPKO, Inicjatywa Mężczyźni Przeciw Przemocy objęła oficjalny patronat nad przedsięwzięciem. Ponadto nasz członek, Paweł P. Biegalewski zangażował się w suport merytoryczny panelistek. Z uwagi na swoją rangę, seminarium zostało odnotowane w Rejestrze Wydarzeń Pełnomocnika Rządu Do Spraw Równego Traktowania (Dzień V, pozycja nr 18). Dla nas wydarzenie to jest wyjątkowe jeszcze z innego powodu. Było one zainicjowane oddolnie i jednocześnie stanowiło debiut organizacyjny grupy IPKO - jedynej tego typu na terenie miasta Płocka. Drogie Panie, jesteśmy pod wrażeniem i czekamy na kolejne eventy antyprzemocowe z Waszym udziałem. Niżej załączamy video-skrót z seminarium. Informujemy, że film jest kompilacją nagrań z telefonów komórkowych uczestników i uczestniczek, co znalazło odzwierciedlenie w jego nie nalepszej jakości.

 

[...] Pomysł, który w Polsce jako pierwszy podchwycił Mateusz Kijowski, pochodzi z Turcji. Po nieudanej próbie gwałtu i brutalnym zabójstwie 20-letniej Özgecan Aslan, na ulice wyszły setki ludzi, by zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Niektórzy z demonstrujących mężczyzn mieli na sobie krótkie spódnice. Zakładając je, chcieli wykpić pogląd, zgodnie z którym odważny strój kobiety może być usprawiedliwieniem dla przemocy seksualnej [...]

[...] Turcy wymyślili świetną rzecz. Pokazali, jak sprowadzić do absurdu jeden z najbardziej szkodliwych stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie - twierdzenie, że kobieta w mini prosi się o gwałt. Widok faceta w spódnicy uświadamia jak nielogiczne jest to myślenie. Pokazuje, że problem tkwi nie w stroju, ale w tym, jak postrzegamy płeć - tłumaczy Mateusz Kijowski [...]

Są też inne szkodliwe mity. Na jeden z nich, zwraca uwagę nasz kolega z Inicjatywy MPP - Kazik Walijewski, twierdząc, iż [...] w Polsce wciąż silny jest stereotyp, zgodnie z którym to kobieta najlepiej zajmuje się dzieckiem, a wyroki sądów są odbiciem tego, jakie jest społeczeństwo - mówi Kazimierz Walijewski [...] LINK DO ARTYKUŁU

 

Inicjatywa Mężczyźni Przeciw Przemocy zachęca do udziału w projekcie o kulturowych wzorcach męskości i ich wpływie na dyskryminację i przemoc ze względu na płeć wykorzystujący metodę Teatru Forum. W imieniu realizatorów projektu, zapraszamy zwłaszcza mężczyzn zainteresowanych tematem kulturowych wzorców męskości, chcących podejmować temat przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy wobec kobiet. Projekt skierowany do osób z Warszawy lub okolic. Nie jest wymagane doświadczenie aktorskie, ale chęć przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy wobec kobiet.

>>>Więcej o projekcie, metodzie oraz zasadach udziału<<<

 

Uczestnicy i uczestniczki projektu wezmą udział w procesie tworzenia spektaklu Teatru Forum, poznają metody dramowej improwizacji, będą mieli i miały możliwość włączenia się w działania angażujące mężczyzn i kobiety na rzecz przeciwdziałania przemocy, zdobędą doświadczenie sceniczne i edukacyjne, otrzymają możliwość pracy z ekspertami/tkami w dziedzinach: dramy, Teatru Forum, działań antydyskryminacyjnych, przeciwdziałania przemocy i reprezentujących różne organizacje.

Rekrutacja trwa do 15 kwietnia, jednak zachęcamy do jak najszybszych zgłoszeń.

 

Projekt realizowany jest przez Fundację „Phan Bde” w partnerskiej współpracy z fundacją Autonomia oraz grupą Głosy Przeciw Przemocy. Matronat/patronat nad projektem objęły oraz współpracę zadeklarowały: Amnesty International Polska, Fundacja Feminoteka, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, Krytyka Polityczna, Inicjatywa Mężczyźni Przeciw Przemocy.

 

Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

 

 

11 marca 2015 roku, przyłączyliśmy się do listu organizacji kobiecych do rządu w sprawie odstąpienia od wciągania osób zobowiązanych do alimentacji na listę dłużników. Decyzję taką uzasadniano tym, że umieszczenie osoby zobowiązanej do alimentacji utrudnia mu podjecie pracy, założenie spółki czy jakiejkolwiek działalności, która mogłaby przyczynić się do spłaty należności alimentacyjnych. Ponieważ tzw. "państwowa" ściągalność alimentów oscyluje w Polsce koło 7-10%, zdaniem sygnotariuszy listu należałoby wzmocnić osoby otrzymujące alimenty, a nie te, które chcą tego unikać. W tle pojawił się też problem Funduszu Alimentacyjnego, który wypłaca alimenty tylko wtedy, gdy rodzic opiekujący się dzieckiem z zasądzonymi na nie alimentami nie osiąga określonego pułapu materialnego. W konsekwencji powoduje to zwolnienie rodzica zobowiązanego do alimentacji z płacenia, a dziecko pozbawia należnych mu korzyści i jest przykładem niesprawiedliwości społecznej w imię źle pojętej równości.

LINK DO PETYCJI

 

Uprzejmie informujemy, iż przyłączamy się do ogólnopolskiej kampanii:

TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM.

Na czas trwania kampanii uruchamiany alarmowy adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Od 23 do 28 lutego 2015 r. nasi eksperci będą udzielać Państwu nieodpłatnych konsultacji w zakresie szeroko rozumianej problematyki przemocy w rodzinie. Za pośrednictwem kanału elektronicznego, osoby dotknięte przemocą domową będą wspierane w poszukiwaniu rozwiązań prawnych. Jednocześnie informujemy, iż wyżej podany adres zostanie zdezaktywowany wraz z końcem kampanii i kontakt za jego pomocą nie będzie już możliwe.

 

W dniu 3 grudnia 2014 r. wicemarszałkini Wanda Nowicka  wraz ze stowarzyszeniem Mężczyźni Przeciw Przemocy zainaugurowali w Sejmie akcję Parlamentarzyści przeciwko przemocy wobec kobiet. W konferencji udział wzięli posłowie, którzy po jej zakończeniu złożyli swoje podpisy pod deklaracją „Nie dla przemocy wobec kobiet”. Pozostali parlementarzyści mogą do piątku podpisywać się pod deklaracją, zgodnie z którą zobowiązują się do przeciwdziałania i niestosowania przemocy wobec kobiet. Do podpisania się pod deklaracją namawiają członkowie MPP oraz polscy celebryci, którzy przłączyli się do inicjatywy. Zapis video konferencji w archiwach Sejmowej iTV a fotorelacja i nota prasowa na witrynie rządowej.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Polanicy-Zdroju reprezentowany przez Pana Mariusza Winiarza - członka Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy organizuje Konferencję podsumowującą lokalny program osłonowy MPiPS „Wspólna Moc! - Polanica Pokona Przemoc!". W programie konferencji zaplanowano realizację działań programu, prezentację wyników lokalnych badań na temat świadomości przemoc w rodzinie, programy artystyczno-profilaktyczne, podsumowanie programu prewencyjnego „Bezpieczna Kobieta", wykład i seminarium Pani Izabeli Banasiak „System rodzinny a problem przemocy domowej" oraz Anety Mikołajczyk „Dziecko a sytuacja przemocy w rodzinie - kwestie prawne". W imieniu Stowarzyszenia MPP Pan Marek Prejzner wspólnie z Michałem Trojnarem poprowadzi dialog na temat białej wstążki i przemocy. Dodatkowo zaprezentowane zostaną dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w gminach: Bystrzyca Kłodzka, Radomsko, Siemianowice Śląskie, Płock i Kutno. Konferencja odbędzie się w dniach 4-5 grudnia br. w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy-Zdroju.

Program Konferencji (pdf)

 

"Przemoc wobec kobiet jest najbardziej szkodliwym i degradującym problemem społecznym z jakim mamy do czynienia. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej pada 800 tys. kobiet" - tymi słowami rozpoczeła debatę Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka. W konferencji uczestniczyło wielu zacnych gości. W imieniu naszego Stowarzyszenia głos zabrali: Kazimierz Walijewski (statystyki dot. przemocy), Piotr Kłys (procedura Niebieskich Kart - raport NIK) i Konrad Wojterkowski (plany kampanii społecznej - Kocham Szanuję). Całość debaty można obejrzeć w archiwach Sejmowej iTV.

W ramach Kampanii "16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet", Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy (MPP) organizuje w dniu 8 grudnia 2014 w Urzędzie Miasta Łodzi Konferencję pt. "MĘŻCZYŹNI SĄ PRZECIW PRZEMOCY". Niżej załączamy program konferencji.

We wtorek (25 listopada) o godz.10.30 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca coroczną akcje „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet” z udziałem m.in. pełnomoczniki rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzaty Fuszary i ministra sprawiedliwości. Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy zostało poproszone  do współprowadzenie panelu dyskusyjnego. W naszym imieniu głos zabrał Konrad Wojterkowski, a prócz niego reprezentowali nas Kazik Walijewski, Piotr Szumlewicz oraz Marek Prejzner.

INFORMACJA PRASOWA (pdf)

Fotorelacja oraz więcej informacji o konferencji na witrynie rządowej.

Kalendarium ogólnopolskich wydarzeń w ramach kampanii "16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet" (źródło: KPRM)

 

Kampania "16 Dni przeciw przemocy wobec kobiet" ruszyła na całego - oczywiście przy aktywnym współudziale MPP. Nasz kolega ze Stowarzyszenia Konrad Wojterkowski był dziś (25.11.2014) gościem popularnego programu Pytanie na Śniadanie (TVP). Przybliżył telewidzom ideę Kampanii oraz rangę mężczyzn w skutecznym pokonywaniu przemocy wobec kobiet. Konrad to społecznik i współtwórca wielu medialnych kampanii (np. tak znanych jak "Kocham nie biję" czy "Kocham reaguję"). Jest też członkiem Zespółu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

LINK DO DZISIEJSZEGO MATERIAŁU W TVP2: Jak walczyć z przemocą wobec kobiet?

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 29 XI 2014 r, nieformalna grupa kobiet Inicjatywa Płockie Kobiety Odważne (IPKO) organizuje event pn. "RAZEM PRZECIWKO PRZEMOCY. STEREOTYPY DOTYCZĄCE PŁCI A PRZEMOC W ŻYCIU KOBIET". Seminarium zostanie poprowadzone w ramach międzynarowej kampanii "16 Dni przeciwko przemocy wobec kobiet". Nasze stowarzyszenie wspiera merytorycznie IPKO. Informacje o możliwości wzięcia udziału w evencie na fanpage'u Grupy: facebook.com/INIPKO. Seminarium zostało wpisane w Rejestr Wydarzeń Pełnomocnika Rządu Do Spraw Równego Traktowania (Dzień V, pozycja nr 18).

Stowarzyszenie "Mężczyźni przeciw przemocy" zaprasza na debatę pn. "SKUTECZNIE PRZECIW PRZEMOCY WOBEC KOBIET". Odbęddzie się ona 26 XI 2014 w gmachu Sejmu RP i jest częścią ogólnoświatowej kampanii "16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet". Patronat nad nim objęła Pani Wanda Nowicka - Marszałkini Sejmu RP. Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy zostało poproszone o współprowadzenie panelu dyskusyjnego. W naszym imieniu głos zabiorą Kazik Walijewski, Konrad Wojterkowski, Piotr Kłys, a prócz nich będą nas reprezentować Piotr Szumlewicz, Paweł Piotr Biegalewski oraz Piotr Matla.