Dwa posiedzenia "Zespołu Interdyscyplinarnego" i minikonferencja implementująca projekt za nami. Oczywiście w realiach covidowych i obowiązujących obostrzeniach nie jest to łatwe do przeprowadzenia ani pod względem organizacyjnym, ani technicznym. W zależności od rozwoju sytuacji, kierując się zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem postawiliśmy na pracę w mini zespołach roboczych. Pozostałe sprawy takie jak szkolenia oraz kwestie, które wymagają abyśmy spotykali się w gronie liczniejszym niz 5 osób postanowilismy przenieść na plaformę online (webminar, telefon).
Obecnie prowadzimy intensywne prace nad sformalizowaniem Zespołu po przez nadaniem mu osobowości prawnej. Chcielibyśmy bowiem, aby jego działanie nie było ograniczane czasem trwania projektu. Takie ciało doradcze i wspierające powinno funkcjonowac w naszym terenie na stałe. Ta kwestia była wielokrotnie podnoszona przez współpracujących z nami specjalistów i specjalistki już w roku ubiegłym. Oczekują oni nie tylko zabezpieczenia merytorycznego, platformy wymiany doświadczeń i informacji zwrotnej, ale również wsparcia w zakresie radzenia sobie z obciążeniami wynikającymi z pracy o dużym obciążeniu stresem.
Dlatego planujemy włączyć go do działąń Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyzi Przeciw Przemocy. Piątka specjalistów współdziałających w ramach tego Zespołu podjęła się pracy nad opracowaniem formalnych ram jego funkcjonowania. Powstaje regulamin, szczegółowe cele, zakres obowiązków i odpowiedzialności. Pracujemy w niełatwych warunkach. Z licznymi ograniczeniami choćby co do możliwości swobodnego spotykania i prowadzenia dyskusji w większym gronie. Tak czy inaczej nie poddajemy się.
Przypominamy, że zasadniczym celem zwoływania zespołów interdyscyplinarnych jest oczywiście stworzenie specjalistom z Płocka i Powiatu Płockiego możliwości wymiany doświadczeń międzyorganizacyjnych i międzyinstytucjonalnych. Posiedzenia zespołów koordynowane są i zwoływane regularnie, przynajmniej raz w miesiącu przez dyrektora nszego biura w Płocku, pana Pawła Biegalewskiego. Biorą w nim udział przedstawiciele organizacji i instytucji kierujących dzieci i młodzież między innymi do programu wczesnej interwencji profilaktycznej FreD goes net. Tym samym zespół tworzą pracownicy socjalni, asystenci rodzinni, kuratorzy sądowi, pedagodzy i psycholodzy szkolni, nauczyciele wychowawcy, profilaktycy uzaleznień, pracownicy służby zdrowia oraz specjaliści z Płockiego Biura Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy, a czasem zaproszeni goście i specjaliści z zewnątrz.
Spotykamy się na zasadzie dobrowolności, wyłącznie w gronie osób zainteresowanych rozwojem zawodowym i doskonaleniem warsztatu pracy z młodzieżą podejmującą zachowania ryzykowne. Nasze spotkania mają zwykle charakter otwarty. Wystarczy, że jesteś zainteresowany niesieniem skutecznej oraz etycznej pomocy rodzinom w kryzysie i... nie czekasz, aż ktoś wyśle ci specjalne zaproszenie bądź rozwinie przed Tobą czerwony dywan. Chcesz pomagać i stać się częścią Zespołu? Nie ma sprawy. To ma być jednak Twoja suwerenna decyzja. Napisz e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) ze zgłoszeniem i przybądź na nasze spotkania. Każdy i każda jest mile widziana i widziany.
Projekt jest częścią większej załości. Jest unikatowy w powiecie i już drugi rok z rzędu uzyskał dofinasowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. To zadanie publiczne z obszaru „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” w podobszarze „Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii” realizowane do 15 grudnia 2020 r. pod nazwą: PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJACYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO.
Harmonogram posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego:
13 i 27 X, 10 i 25 XI, 11 XII 2020 r.
14 XII 2020 r. - minikonferencja w formie prelekcji lub webminaru zamykająca projekt
Partnerzy strategiczni zaangażowani w realizację projektu:
Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy z Warszawy
Instytut Profilaktyki Kreatywnej i Neurotreningu ALFA-THETA z Płocka
Dziękujemy Centrum ds. Organizacji Pozarządowych w Płocku za udostępnienie sali.